08 Ocak 2019 Salı, 12:54
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
‘HAN’A RESTORASYON MAHALLEYE KÖPRÜ LAZIM
‘HAN’A RESTORASYON MAHALLEYE KÖPRÜ LAZIM

Battalgazi ilçesi Şişman Mahallesi sınırlarında bulunan tarihi “Şişman Han” restore edilmeyi bekliyor. Malatya'ya yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan hanın hangi dönemde yapıldığı net olarak bilinmiyor Selçuklu dönemi eseri olduğuna dair iddialar dile getiriliyor. Çevre sakinleri, hem bahsi geçen hanın onarılmasını hem de mahallelerine köprü yapılmasını bekliyor.

Battalgazi ilçesi Şişman Mahallesi sınırlarında bulunan tarihi “Şişman Han” restore edilmeyi bekliyor. Malatya’ya yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan hanın hangi dönemde yapıldığı net olarak bilinmiyor Selçuklu dönemi eseri olduğuna dair iddialar dile getiriliyor. Çevre sakinleri, hem bahsi geçen hanın onarılmasını hem de mahallelerine köprü yapılmasını bekliyor.

Şişman Mahallesi Muhtarı Kadir Özdal, Şişman Han’ın restore edilmesini isterken; mahallelerinde yaşanan köprü mağduriyetine değindi. Araçların mahallenin diğer yakasına geçmek için dereden geçmek zorunda olduğunu belirten Özdal, mahallesine acilen bir köprü yapılmasını yetkililerden talep etti.

Şişman Han ve Sultan Murad Han olarak geçen hanın hangi dönem yapıldığına dair net bilgi bulunmazken, Şişman Han’ın Selçuklu dönemi eseri olduğuna dair iddialar da var. Malatya’ya yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan Şişman Han’ın bir an önce restore edilmesi bekleniyor.

ARABALAR DERENİN İÇİNDEN GEÇİYOR

Şişman Mahallesi’nin en büyük sorununun köprü olduğuna işret eden ve araçların mahallenin diğer yakasına geçmek için derenin içinden geçmek zorunda olduğunu belirten Şişman Mahallesi Muhtarı Kadir Özdal, “Yol sıkıntımız var. Bizim bir köprü var, kaç senedir peşindeyiz, o köprüyü yaptıramadık. Kapıkaya Deresi’nin üstüne bir köprü yapılmasını istiyoruz. Bizim Şişman Mahallesi’nde bir de hanımız var; tarihi Şişman Han. Bu hanın restore edilmesini istiyoruz. Yapı olarak çok güzel tarihi bir han. Köprünün olmaması vatandaşı mağdur ediyor. Baharda su gelince arabalar dereden geçerken derede kalıyor. Köprü olmadığı için arabalar dereden geçmek zorunda kalıyorlar. Bu köprünün illa ki yapılması lazım. Arazimizin yarısı o tarafta. Sadece bir değil 3- 4 tane köy o köprüye bağlı. Oradan geçip Battalgazi’ye gidiyorlar. Bu köprü için 4 yıldır bekliyorum. Yetkili kişilere bu sorunu ilettik. Onlardan da çözüm bulmalarını bekliyoruz. Şişman Mahallesi’nde köprü mağduriyeti yaşanıyor. 5 yıldır bir gelişme yok. Ulaşım iyi ama köprü yapılırsa daha iyi olur. Arazinin yarısı, evlerin yarısı diğer yakada kalıyor” ifadelerine yer verdi.

Okuyucu Yorumları
EB4HB
‘HAN’A RESTORASYON MAHALLEYE KÖPRÜ LAZIM