31 Ocak 2019 Perşembe, 12:33
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
“Adrese Teslim İhale”
“Adrese Teslim İhale”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya şehir merkezi-havaalanı arasındaki yolcu taşımacılığı ihalesinin adrese teslim edildiğini savunarak, “Çalışacak araçların koltuk sayısını bile ihale verecekleri firmaya göre ayarlamışlar” dedi.

Malatya merkez ile havaalanına yolcu taşımacılığı yapılması ve bunun da Malatya Büyükşehir Belediyesinin toplu taşımacılık şirketi MOTAŞ A.Ş tarafından yürütülmesi yönündeki Belediye Meclis kararının ardından MOTAŞ taşımacılığın bunu ihale ile başka bir taşıma şirketine vermesi iddialarına tepki geldi.

“YANDAŞ VAKIFLARA 847 MİLYON LİRA AKTARILMIŞ”

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “AKP İle birlikte Türkiye’de yerel yönetimler, yandaşların zenginleşme araçları halini aldı.Sayıştay raporlarında ortaya dökülen pislikler hala hafızalarda.Gün geçmiyor ki bir yandaş işadamına belediye arazileri peşkeş çekilmesin, ihale adı altında yandaşlar beslenmesin, meclis kararlarıyla yandaş dernek ve vakıflar ihya edilmesin. Daha dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hem akrabalık hem de siyasi bağlar ile yakınlığı bulunan vakıflara 847 milyon lira destek verildiği ortaya çıkarıldı” dedi.

“KOLTUK SAYISI BİLE FİRMAYA GÖRE YAZILMIŞ”

Ağbaba, İstanbul’da yandaş vakıflara milyonlar aktarılırken, Malatya’da da dillere destan bir ihale gerçekleştirildiğini belirterek, “Malatya Büyükşehir Belediyesinin toplu taşımacılık şirketi MOTAŞ A.Ş’nin şehir merkezinden havaalanı güzergahına yolcu taşımacılığı için yaptığı ihale ‘Adrese teslim’ ihalelerin son örneği oldu. ‘İhale şartnamesinin (K) maddesinde yer alan ‘İşin uzmanlık gerektirmesi sebebiyle aktif olarak Havaalanına kombine toplu taşıma hizmetini son 5 yıldır aktif olarak yaptığını gösterir belge (İlgili yetkili resmi kurumdan alınmış) olacaktır’ ve ‘İhalede çalışacak araç sayısı; 1 adet 14-17 koltuk sayısı, 2 adet 26-35 koltuk sayısı, 1 adet 46-55 koltuk sayılı olacaktır’ denilerek aslında bir tek ihaleyi verecekleri firmanın ismini söylememişler.İhaleye tek firma girmesin diye de MOTAŞ Genel Müdürünün memleketi Samsun’dan bir firma daha bulup getirmişler.Göstermelik ihale gerçekleştirmişler” ifadelerini kullandı.

“MOTAŞ NE İŞ YAPAR?”

Veli Ağbaba, “Büyükşehir Belediyesi, ihaleye çıkmadan kendi otobüsleriyle bu işi çok rahat bir şekilde yürütebilirken,neden ihaleye çıktığını da kamuoyuna açıklamalıdır. Şehir merkezinden 40 kilometre uzaklıktaki Kale’ye, 35 kilometre uzaklıktaki  Akçadağ’a, 30 kilometre uzaklıktaki Yazıhan’a, hatta havaalanına 5 kilometre mesafedeki Özal Köyü’ne bile otobüs koyarak ulaşımı sağlayan MOTAŞ, 34 kilometre uzaklıktaki Havaalanına neden yolcu taşımadığını Malatyalılara açıklamalıdır” dedi. (Bülten

Okuyucu Yorumları
EB3HA
“Adrese Teslim İhale”