01 Kasım 2018 Perşembe, 15:10
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
“Yol ve trafik problemi hat safhada”
“Yol ve trafik problemi hat safhada”
Malatya'daki çoğu kavşak, sürücüleri zor duruma sokarken, konuya ilişkin yorumda bulunan Malatya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Bedir Özten, “Malatya da yol ve trafik problemi hat safhada” dedi. Malatya'daki çoğu kavşak, sürücüleri zor duruma sokarken, Malatya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Bedir Özten ve Malatya İnşaat Mühendisi Odası Başkan Yardımcısı ve İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi Vehbi Aluçlu konuyla ilgili BUSABAH gazetesine özel açıklamalarda bulundu. Malatya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Bedir Özten, "Malatya da yol ve trafik problemi hat safhada" dedi.

Malatya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Bedir Özten, "Malatya da yol ve trafik problemi hat safhada. Kavşaklar tekniğine uygun yapılmamış olduğu gibi, çoğu da kontrolsüz olduğu için kavşak içinde yayalar ve sürücüler ne yapacaklarını şaşırıp kazaya sebep oluyorlar. Sürücülerin çoğunda kontrolsüz kavşaklarda geçiş üstünlüğü ve alacakları pozisyon hakkında bilgi yetersizliği var" sözlerini kaydetti.

YETKİLİLERE TAVSİYELER

Yetkililere bazı tavsiyelerde bulunan Özten,"Kontrollü kavşaklarda da düzenleme yanlış ve eksikleri var. Örneğin diyelim ki bir yoldaki sinyalizasyonlar maksimum hız 50 km/saate göre düzenlenmiş, sarı ve kırmızı arasındaki süre buna göre belirlenmiş fakat yoldaki maksimum hız 70 km/saate çıkarılmış ve sarı ile kırmızı arasındaki süre hala 50 km/saate göre olduğu için süre kısa kalıyor ve sürücü durma-geçme konusunda tereddüt yaşıyor ve kazaya neden oluyor. Mevcut yollar bile düzenleme eksik ve yanlışlarından dolayı verimli kullanılamıyor. Bunun biran önce uzmanlar tarafından giderilmesi gerekir. Öncelikle Büyükşehir Belediyesi yol ile ilgili biriminde yol inşaatında yükseğini yapmış bir uzman inşaat mühendisi bulundurması gerekir" ifadelerine yer verdi.

“İHTİYAÇ OLAN YERLERE OTOPARKLAR YAPMALIYIZ”

Malatya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Bedir Özten,"Bu konuda kamu yararına radikal kararlar almalıyız. Birkaç örnek verecek olursak; toplu taşıma park ve durak yerlerini gözden geçirmeliyiz, sokak ve caddelerdeki semt pazarlarını kaldırmalıyız, ulaşımında trafiği sıkıntıya sokan kamu ve diğer binaların yerlerini alt merkezler oluşturacak şekilde değiştirmeliyiz, ihtiyaç olan yerlere otoparklar yapmalıyız, bazı yolları araç trafiğine kapatmalıyız, çevre ve  kuşak yollarını bir an önce faaliyete geçirmeliyiz. Bunları çoğaltabiliriz" diye konuştu.

YAPILIŞINDA HATA VARDI

Sanayi Kavşağı konusunda BUSABAH gazetesine konuşan Malatya İnşaat Mühendisi Odası Başkan Yardımcısı ve İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi Vehbi Aluçlu ise, ''Kavşakların kendi içinde her birinin ayrı çözümleri olabilir. Buranın asıl yapılışında hata vardı. Şimdi biraz daha trafiğin akışını hızlandırmak için ortadaki göbeği kaldırdılar. Işık sistemini kaldırdılar. Bu bir bakıma artı sağlarken, sürürcüler açısından bazı sıkıntılar oluşturabiliyor. Çünkü en sağdaki en sola dönmeye çalışıyor. Ya da en soldaki sanayiye girmeye çalışıyor. Tabi bu kendi içinde bir sıkıntı oluşturabiliyor'' şeklinde konuştu.

Aluçlu, "Şimdi kavşakların bazı artıları ve eksileri var. Hem kendi içinde tek tek değerlendirmek gerekiyor. Projelerine bakmak gerekiyor yani kullanma amacına ne kadar uygun, ne kadar değil, eksisi artısı tartışılabilir. Eksisi var, artısı da var" şeklinde konuştu.  

Okuyucu Yorumları
C92F9
“Yol ve trafik problemi hat safhada”