10 Ocak 2019 Perşembe, 12:35
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
3.VE 4. ETAP İÇİN 20 MİLYON TL
3.VE 4. ETAP İÇİN 20 MİLYON TL

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantısında, sıkıntılı bir süreç yaşayan Beydağı Kentsel Dönüşüm Projesi için 3. ve 4. Etabın yapımı adına İller Bankası’ndan 20 milyon TL kredi çekilmesine karar verildi. Krediye ilişkin bilgilerde ise bahsi geçen borcun ödenmemesi veya ödemede sıkıntı yaşanması halinde Belediyeye ait gayrimenkullerin ipotek edilmesi hususu bildirildi.

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantısında, sıkıntılı bir süreç yaşayan Beydağı Kentsel Dönüşüm Projesi için 3. ve 4. Etabın yapımı adına İller Bankası’ndan 20 milyon TL kredi çekilmesine karar verildi. Krediye ilişkin bilgilerde ise bahsi geçen borcun ödenmemesi veya ödemede sıkıntı yaşanması halinde Belediyeye ait gayrimenkullerin ipotek edilmesi hususu bildirildi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi 2019 yılının ilk Meclis toplantısını gerçekleştirdi. Belediye Başkan Vekili Şefik Şengün’ün başkanlık ettiği Meclis toplantısında, gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı. Bazı maddeler de ilgili komisyonlara havale edildi.

Beydağı Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında ise devrim niteliğinde bir karar alındı. Beydağı Kentsel Dönüşüm alanında vatandaşların çoğu evlerinin yıkılacak olması nedeniyle evlerine bir çivi bile çakamadıklarını belirterek, kentsel dönüşümün her fırsatta çözülmesini talep etmişlerdi. Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum, en son yaptığı Malatya ziyaretinde Kentsel Dönüşüm Alanını ziyaret ederek, vatandaşların kentsel dönüşüm mağduriyetlerinin çözüleceğinin sözünü vermişti. Vatandaşın bu yarasına Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından merhem olabilecek bir karar alındı.

İŞTE O KARAR VE AYRINTILARI

Beydağı Kentsel Dönüşüm Projesi 3. ve 4. etabı yaklaşık 150 hektarlık alanına 20 hektarlık kısmının kamulaştırama işinde kullanılmak üzere İller Bankası A.Ş’den 20 milyon TL kredi kullanılması ve krediye konu ile ilgili işlemleri yapmaya büyükşehir belediye başkanının yetkilendirilmesi hakkında mali hizmetler daire başkanlığının teklifi kabul edildi.

BEYDAĞI KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ’NDE SON DURUM

Kararın açıklamasında, “Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve Malatya Büyükşehir Belediyesi arasında protokol kapsamında yürütülen Malatya Merkez Beydağı Kentsel Dönüşüm Projesi 3.4 etabı için yaklaşık 150 hektarlık alanın 20 hektarlık alanında kamulaştırma işleminde kullanılmak üzere iller bankası A.Ş’den 20 milyon kredi kullanılması kredi kullanılacak ana para faiz denetim giderleri, komisyon vergi harç ücreti vs. gibi ödemelerin İller Bankası A.Ş tarafından teminata alarak krediye ilişkin ödemelerin karşılanmaması halinde; belediyemiz gayrimenkulündeki her türlü gayrimenkulün İller Bankası A.Ş’ye ipotek vermeye belediyenin her türlü alacağını İller Bankası’na taahhüt etmeye, belediyemize ait her türlü ticari işletmeyi İller Bankası A.Ş’ye ipotek vermeye karar verildi” denildi.

Bu arada Belediye Başkan Vekili Şefik Şengün’ün başkanlık ettiği Meclis toplantısında Denetim Komisyonu üye seçimi yapıldı.

Gündem maddeleri içerisinde yer alan 2019 yılında görev yapacak olan Denetim Komisyon üyelerinin seçimi yapıldı. Gizli oyla yapılan seçimler sonucunda Ramazan Çetin, Ramazan Yakıcı, Metin Mandal, Nurettin Karaaslan ve Necmettin Karaca seçildi. Ayrıca Büyükşehir Belediye Meclis Toplantılarının ise her ayın 2. haftası Çarşamba günleri yapılması kararlaştırıldı.

Toplantıda ayrıca Meclis üyelerine ödenecek huzur ücreti ile Büyükşehir Belediyesi bünyesinde sözleşmeli olarak çalışan personellerin ücretleri de belirlendi.  İmar ile ilgili birçok madde komisyona havale edildi.

DEVLET MALIDIR HACZEDİLEMEZ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından büyükşehir belediyesine hibe edilen demirbaşa kayıtlı olan 1 adet hidromek HMK 370 LC ekskavatörün “Devlet malıdır haczedilemez” ibareli karar alması hakkında Çevre Koruma Kontrol Dairesi Başkanlığı’nın teklifi kabul edildi. Bu karara göre bu ekskavatöre haciz işlemi yapılamayacak.

MOTAŞ 7 milyon TL sermaye artırımına gitti. MOTAŞ’ın sermaye artışı ile ilgili 7 milyon TL’lik ödemenin yapılması hakkındaki mali hizmetler daire başkanlığının teklifi kabul edildi.

İLÇELER DE YARARLANACAK

Büyükşehir Belediyesine ait Geçici Hayvan Bakımevi’nin ilçe belediyelerince de kullanımının sağlanması konusuyla ilgili olarak, ilçe belediyeleri ile gerekli protokol işlemi için büyükşehir belediye başkanına yetki verilmesi hakkındaki Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın teklifi kabul edildi. Buna göre ilçe belediyeleri de büyükşehir belediyesine ait olan hayvan bakımevinden yararlanabilecek.

Bu madde görüşüldüğü esnada söz alan Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan, “İlçelerde sokak hayvanları yakalandığında bunları Malatya’ ya hayvan barınağına gönderecek bir aracımız yok ve her ilçenin ayrı ayrı araç almasına da gerek yok. Malatya büyükşehir belediyesi 2 tane araç alırsa tüm ilçelerin ihtiyacı giderilmiş olur. Sonuçta bu araç her ilçeye belki ayda bir defa lazım olacak bir ihtiyaç” dedi.

Ocak ayı toplantısının ikinci toplantısı, 15 Ocak Salı günü saat 14.00’te yapılması kararlaştırıldı.

Okuyucu Yorumları
GD6JD
3.VE 4. ETAP İÇİN 20 MİLYON TL