08 Ocak 2019 Salı, 12:56
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
ANADOLU’DA MALATYA’NIN SESİ
ANADOLU’DA MALATYA’NIN SESİ

Bir dizi program için Malatya’yı ziyaret eden Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nurettin Nebati, “Malatya Doğu’nun incisi, kayısının merkezi. Özellikle Anadolu’da bir il denildiği zaman Malatya’nın sesi çok yüksek çıkıyor” dedi.

Bir dizi program için Malatya’yı ziyaret eden Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nurettin Nebati, “Malatya Doğu’nun incisi, kayısının merkezi. Özellikle Anadolu’da bir il denildiği zaman Malatya’nın sesi çok yüksek çıkıyor” dedi.

Bir dizi program için Malatya’yı ziyaret eden Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nurettin Nebati, dün İş Dünyası Temsilcileri Toplantısı’na katıldı. Malatya Öğretmenevi’nde gerçekleştirilen toplantıya Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nurettin Nebati’nin yanı sıra Malatya Valisi Aydın Baruş, AK Parti MKYK üyeleri ve Malatya milletvekilleri Bülent Tüfenkci, Öznur Çalık, AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, ilçe belediye başkanları, AK Parti İl Başkanı İhsan Koca, STK temsilcileri, kurum müdürleri katıldı.

Toplantıda ilk konuşmayı yapan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, AK Parti iktidarları dönemlerinde Malatya sanayisinde ciddi anlamda bir gelişim kaydettiğini söyledi.

MALATYA’NIN NÜFUS ARTIŞ HIZI BİNDE 6

Daha sonra söz alan Malatya Valisi Aydın Baruş ise Malatya hakkında bilgilendirme yaptı. Baruş,  “12 bin 410 kilometre alana sahip 13 ilçesi olan 786 bin nüfusu olan nüfus artış hızı binde 6 olan bir il. Ekonomide tarımın ağırlığı yüksektir. 12 bin 606 iş yerine sahiptir. Bu iş yerlerinde bir ila üç kişi çalıştıran iş yeri sayımız 8 bin 200. Bu da toplam iş yerlerinin yüzde 60 beşine tekabül etmektedir. Dört ile dokuz kişi çalıştıran iş yerleri yüzde 21, 10 ila 49 kişi çalıştıran iş yerlerimiz yüzde 12, 50 ila 249 kişi çalıştıran iş yerlerinde yüzde 2, 250 ve üzerinde iş yeri çalıştıran toplam işçi sayımız 36 olup bunun da oranı yüzde 0,3’tür” sözlerine yer verdi.

MEYVECİLİĞİN YAPILDIĞI ALAN 80 BİN 122 HEKTAR

Vali Baruş, şunları kaydetti:

“2018 Eylül ayı itibariyle Malatya’da aktif olarak çalışan vatandaşımızın sayısı 193 bin 106’dır. Bu da nüfusumuzun yaklaşık yüzde 25’ine tekabül etmektedir. Fakat pasif sigortalı dediğimiz nüfus yüzde 13… 106 bin 495, sigortalı olanların bakmak zorunda aldığı kişi sayısı ise 356 bin 802 yüzde 42’ye tekabül etmektedir. 2017 rakamlarına göre Malatya’nın ihracatı 354 milyon 952 bin dolardır. İhracatımızın 151 milyon 942 bin dolarını kuru meyve mamulleri oluşturmaktadır. Hazır giyim ve hazır giyim ihracatımız ise 118 milyon 880 bin dolar olup ihracatın yüzde 34’e tekabül etmektedir. Yani kuru meyveleri mamulleri artı hazır giyim de hazır giyim ihracatımız toplam ihracatımızın yüzde 77’sini oluşturmakta. 2017 rakamlarına göre ithalatımız 145 milyon 428 bin dolar civarındadır. Sektörler bazında kısaca baktığımızda tarım sektörü Malatya ekonomisi içerisinde önemlidir. Yüz ölçümünün yüzde 34’ü oluşturan tarım alanlarının yüzde 21’inde bulunmak için bir gerçekleştirilmekte, yüzde 19’unda ise kayısı meyvecilik yapılmaktadır. Kayısı meyveciliğinin yapıldığı alan 80 bin 122 hektardır. Kayısı Malatya ekonomisi içerisinde vazgeçilmez bir öneme sahiptir.”

MALATYA HİZMET SEKTÖRÜNDE ARZU EDİLEN KONUMDA DEĞİL

“İlimizde mevcut il merkezimizde iki organize sanayi bölgemiz bulunmaktadır ve sanayideki istihdamın önemli bir oranı bu organize sanayi bölgeleri yapmaktadır” diyen Vali Baruş, “Birinci Organize Sanayi bölgemiz bin 516 hektardır ilave alanlarla birlikte. Parsel sayısı 519 olup şu anda 318 boş parselimiz bulunmaktadır. Bunlardan birinci ve ikinci etap ilave kısımlardadır. Şu anda 1. OSB 107 firmamız faaliyet göstermekte olup yaklaşık 7 bin 500 kişi istihdam edilmekte, İkinci Organize Sanayi bölgemizde ise 121 firmamız faaliyet göstermekte olup 9 bin 400 civarında vatandaşımız istihdam edilmektedir. Sanayi siteleri olarak ilimizde iki büyük ve küçük Sanayi Sitesi bulunmaktadır. Özsan Sanayi Sitesi’nde 94 firmada 573 kişi, Eski Sanayi Sitemizde ise 277 firmamızda bin 19 kişi istihdam edilmektedir. Malatya hizmetler sektörü bakımından arzu edilen bir konumda değildir. Turizm sektörüne baktığımızda konaklama tesisi sayımız 33 yatak sayımız 3 bin 500 civarındadır. 2017 yılı rakamları itibariyle ilimizde konaklama yapan kişi sayısı 287 bin civarında olup konaklama sayısı ise 4 yüz 86 bin civarındadır. Bunların da 8 bin 725’i yabancı 287 bini ise yabancı turist konumundadır. Turizm işletme belgeli tesis sayımız 15 belediye belgeli tesis sayısı 18’dir” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANINDAN SELAM

Toplantının amacını dile getiren Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nurettin Nebati de, “Bugün her hafta 7 bölge esasında 7 ile yaptığımız ziyaretler kapsamında bir pazartesi gününü Malatya’da geçireceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın selamları ve çok değerli Bakanımız Berat Albayrak Bey’in selam ve saygılarıyla geldim. Bu toplantılarımızın amacı şehirlerimize, şehirlerimizde bulunan çok değerli iş dünyasının temsilcileri, KOBİ’ler ve STK’larla toplantılar yapıp Ankara’nın 16 yıldır yaptığı çalışmaları devam ettirmek. Bakanlığımız adına Anadolu’dan her türlü yükselen sesi ve bu sesin karşılığı bulmak üzere adeta bir kulak olmak ve birlikte düşünmek, paydaşlarla birlikte olmak anlayışı içerisinde bugün Malatya’dayım” sözlerini kaydetti.

MALATYA ÖNEMLİ BİR ŞEHİR

Malatya’nın Doğu’nun incisi olduğunu belirten Nebati, “Malatya’nın özel bir yeri var, şahsım açısından. Çünkü Teşkilat Başkan Yardımcısıyken çok sık gidip geldiğim ilerin başında. Genel Başkan Yardımcısıyken buraya çok gelip gittim. İstanbul’da yaşamam hasebiyle de ciddi sayıda Malatyalı dostum var. Malatya önemli bir şehir. Malatya Doğu’nun incisi. Kayısının merkezi. Özellikle Anadolu’da bir il denildiği zaman Malatya’nın sesinin çok yüksek çıktığı, İstanbul’daki iş dünyasındaki temsilcileriyle, yapmış oldukları yatırımlarıyla da Türkiye’ye örnek teşkil ettikleri çok önemli bir şehir. Bu vesileyle tekrar Malatya’da ve buradaki dostlarla olmaktan büyük bir onur duyuyorum” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE ÜZERİNDEN OPERASYONLAR YAPTILAR

Türkiye’nin önemli merhalelerden geçtiğini dile getiren Nebati, “Türkiye malumunuz çok çok önemli merhalelerden geçti. 2002 öncesinde özellikle 90’lı yıllar Türkiye için karanlık bir dönemdi. Sıkıntılı bir dönemdi. Bir taraftan ekonominin çok ciddi yaralar aldığı öbür tarafta sosyal, kültürel, siyasal anlamda her türlü ötekileştirmenin yaşandığı adeta ülkenin büyümeyi bırakın kendisini muhafaza etse mutlu olabileceği bir dönemde hep küçülen, kavga eden, ötekileştiren, ekonomisini yönetemeyen bir ülkeydi. 2002 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde ortaya konmuş olan adımlar Türkiye’yi belli bir noktaya getirdi. Ve bu geliş çok da kolay olmadı, sıkıntılıydı. Çünkü Türkiye üzerinde oynanan oyunlardan hiçbir şekilde vazgeçmediler. Türkiye üzerinden operasyonlar yaptılar. Operasyonları çektiler ve Türkiye’nin kendi bölgesinde lider konumuna gelme konusundaki kararlılığını engellemeye çalıştılar. Çünkü biliyorlar ki, Türkiye kendi bölgesinde lider bir ülke olursa dünyanın vazgeçilmez lider ülkelerinden birisi olma yolunda, onu engelleyebilecek hiçbir şey yok. İşte bakın Türkiye 14 Mayıs 2013 yılında IMF’ye borcunu kapattı. Söz de, millet de kasa da özgürdür ve milletin emrindedir. Karar da bu milletin ve devletin dendiği anda Türkiye üzerine çok ciddi operasyonlar çekilmeye başlandı” ifadelerini kullandı.

NİHAYET BİZ YILIN SONUNA GELDİK

YEP’le ekonomi rakamlarının ortaya konduğunu açıklayan Nebati, şunları kaydetti:

“İhracat rakamlarına baktığınız zaman ekim, kasım, aralıkta artan ihracat buna karşılık çok ciddi bir şekilde düşen bir ithalat. Ve bunun neticesinde Türkiye’nin rekoru kırılarak 168 milyar doların üzerinde bir ihracatla biz yılsonunu kapattık. 400 milyar dolara yakın bir dış ticaret hacmiyle de Türkiye belli bir noktanın üzerine çıkma başarısını ortaya koydu. Bu şu demektir: Türkiye’nin bir gücü var, Türkiye’nin bir potansiyeli var. Bu potansiyeli durdurabilecek hiçbir operasyon yoktur, olamaz.”

Daha sonra yapılan sunum basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

Okuyucu Yorumları
OLESL
ANADOLU’DA MALATYA’NIN SESİ