24 Haziran 2019 Pazartesi, 14:33
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Aynı Günde 10 İlik Nakli İçin Hazırlık
Aynı Günde 10 İlik Nakli İçin Hazırlık
İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kök Hücre Nakli Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt; "23 Temmuz'da aynı gün içerisinde en hızlı 10 nakil yapabilmek yani kemik iliğimiz nakli kapasitesini göstermek acısında böyle bir hazırlık yaptık inşallah 23 Temmuz'da bir günde en az 10 nakil yaparak göstermek istiyoruz" dedi.  

Hematolojik Nadir Hastalıklar Derneği tarafından 1.Doğu Anadolu Vakalarla Sempozyumu İnönü Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Malatya’da gerçekleşti.

"KAMU HASTANELERİ ARASINDA BİRİNCİLİK"

Toplantı öncesi basın mensuplarının sorularını cevaplayan İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kök Hücre Nakli Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt; "Turgut Özal tıp Merkezi kemik iliği naklimiz 2010 yılında ruhsatlı olarak kemik ilik nakli ne başladı. Bu zamana kadar 700 civarı kemik nakli yapıldı. 2017 yılında 100, 2018 yılında 129 nakil yapıldı. Kamu Hastaneleri arasında birinci olduk.  Türkiye'de ise 5 olduk 2019 yılı bu tarih itibariyle dün akşamki nakli ile beraber 83 naklimiz oldu. Gelecek hafta 3 kişiye daha nakil yapılacak böylece 86 nakil yapmış olacağız.  Bu yılki hedefimiz 180 nakil ile tamamlamak  23 Temmuz'da aynı gün içerisinde en hızlı 10 nakil yapabilmek yani kemik iliğimiz nakli kapasitesini göstermek acısında böyle bir hazırlık yaptık. İnşallah 23 Temmuz'da bir günde en az 10 nakil yaparak göstermek istiyoruz. Turgut Özal tıp Merkezi'nin hasatlarının yüzde 30-35 civarı Malatya gelen hastaların üçte ikisi ise dışarıda gelen hastalar. Bunlar da ağırlıklı Doğu ve Güneydoğu’da gelen hastalar  batıda bazı hastalarımız gelmekte. Geçen ay içerisinde sağlık turizmi adı altında Özbek hastaya kök hücre nakli yaptık. Genel olarak bizim hastalarımız Malatya dışında gelen hastalar" dedi.

"TÜRKİYE'NİN NAKİL MERKEZİYİZ"

 TÖTM'in nakilde başarılarına değinen Rektör Ahmet Kızılay; "İnönü üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Türkiye'nin hatta Avrupa ve dünyanın organ nakli merkezi karaciğer naklinde artık bunu bütün dünya tartışmasız bir şekilde görüyor. Avrupa ve dünyanın birincisi kapasite olarak diğer organ nakillerimizde Türkiye’de biz bir sıradayız. İnce bağırsak naklinde Türkiye'de tek başka merkez yok zaten. Pankreas nakline başladık artık bunda sonra nakillerde biz Türkiye’nin nakil merkeziyiz.  Malatya’da kök hücre ilik naklinde şu ana kadar 700 civarında nakil yapıldı 2010 yılında başladı son 3 yılda çok artırdık bu nakilleri artık burayı bir merkez haline getirdik Bundan sonra da burası Türkiye'nin en büyük merkezi olarak devam edecektir. Onkoloji, hematoloji, kemik iliği nakil merkezi olarak 217 yataklı kanser merkezimiz inşaatımızın yüzde 70 bitmiş durumda orası bittiğinde Burası Türkiye'nin göz bebeği en konforlu ön kapasitesi yüksek merkez olmayı perçinlenmiş olacak. Bizim kök hücre ve kemik iliği naklinde 2018 yılında Türkiye'de bir numara olması 2019 yılında da perçinlenecek.  2018 yılında 129 nakil yapıldı tabi bu erişkin biz son 2,5 yılda çocuk kök hücre ve ilik nakline başladık. Bu Türkiye'de çok az merkezlerde yapılan bir nakil. 2018 yılında 14 çocuğa kök hücre ilik nakli yapıldı. Bununla beraber 2019'da ilk 6 ayda Erişkinde 83 nakil tamamlandı. Çocukta ise 7 nakil yapıldı. Bu da bize şunu gösteriyor artık kök hücre ve kemik iliği naklinde Türkiye'nin en önemli merkezi. Bugüne kadar Turgut Özal tıp Merkezi'nde  4 binin üzerinde organ  ve doku nakli hastanemizde  yapıldı" dedi.

Kaynak:
 
Okuyucu Yorumları
YVN2V
Aynı Günde 10 İlik Nakli İçin Hazırlık