29 Ocak 2019 Salı, 12:00
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
BACASIZ SANAYİ KARAKAYA
BACASIZ SANAYİ KARAKAYA

Malatya’da göletlerde, havuzlarda ve diğer iç sularda yetişen balıklar yurt dışına ihraç ediliyor. Karakaya Baraj Gölü ise balık üretimi anlamında Malatya’da sektörün bacasız sanayisi olarak tabir ediliyor.

Denizi olmayan Malatya, iç suları, baraj ve göletleri ile havuz balıkçılığı anlamında ön plana çıkıyor. Sadece 2018 yılında yurtdışına Malatya’dan ihraç edilen balıklardan tam 16 milyon 302 bin TL gelir elde edildi.

Malatya’nın balık ihracatında önemli illerden bir olduğuna dikkat çeken Tarım İl Müdürü Tahir Macit,  balık üretiminde zirve yapan barajın Karakaya olduğunu belirtti.

TÜRKİYE’DE İLK 10’UN İÇİNDEYİZ

Konuyla ilgili BUSABAH gazetesine açıklamalarda bulunan Tarım İl Müdürü Tahir Macit, “Balık insan beslenmesinde önemli bir gıda. Mineral ve besin değeri açısından insanların tüketmesi gereken bir besin kaynağı. Denizlerde, hem tatlı sularda hem de tuzlu sularda yetişen balıklar var. Alabalık iç sularla tatlı sularda yetişen çok değerli ve gıda anlamında çok değerli bir balık. İlimizde de bu anlamda büyük bir potansiyel var. İç sulardaki balık üretiminde Türkiye’de ilk 10’un içindeyiz. Bu da iç piyasada İhracata göre artıyor ya da azalıyor. İlimizde iç sularda 48 bin ton civarında balık üretimi kapasitemiz var. Kurulu kapasitemizde yıllara 12, 13, 11 bin ton civarında kurulu kapasitemiz var. Bunların bir kısmı tam kapasite çalışmasına rağmen bir kısmı da yarı kapasite çalışıyor. 4 bin 500 ila 5 bin ton civarında bir üretimimiz var. İlimizde balık üreten ve direk ihraç eden bir tesisimiz var. İhracat miktarımızda 2017’de 30 bin TL ihracat gelirimiz var. Biz bu gelirin 2019’da 35 bine çıkmasını bekliyoruz. Özellikle alabalığa dışarıdan rağbet oluşmaya başladı. İhracat anlamında da özellikle Rus pazarı çok önemli bir pazar oldu. Onun için ilimizde ki balık üretiminin artacağına ilginin daha da fazlaşacağını düşünüyorum. Bu anlamda iç sulardaki kafeslerin belirlenmesinde suyun kalitesi ve miktarıyla bunlara bir kapasite belirledik ona göre izin veriyoruz. Bu bağlamda yatırım yapacak üreticilerimizin il tarım müdürlüklerine gelip ne yapmaları gerektiği ile ilgili bilgileri alıp yatırım yapabilirler. Yatırım yapıldıktan sonrada üretime başlayabilirler” şeklinde konuştu.

EN FAZLA BALIK KARAKAYA’DA YETİŞİYOR

Balık üretiminde kilo başına destek verildiğine dikkat çeken İl Müdürü Macit, “Özellikle kilo başı destek var. Üretildiği zaman kafeslerde satış zamanına geldiği zaman bizden teknik elemanlar giderek kafesteki miktarları ölçüp ona göre destek alıyorlar. Ne kadar çok balık üretmişse kilo başı destek alıyor. En fazla balık Karakaya’da yetişiyor. Kafes balıkçılığı orada var. Barajlarda yapılan balıkçılığa kafes balıkçılığı deniyor. Havuzlarda da en fazla üretim Sürgü’de yapılıyor. Balıklar için suyun belli sıcaklıkta olması gerekiyor. Ayrıca suyunda kalitesinin oksijen anlamında iyi olması gerekiyor. Balık konusunda yatırım yapacak girişimcilerin Tarım İl Müdürlüğü’nden destek alması bekleniyor” ifadelerine yer verdi.

Okuyucu Yorumları
SPHVO
BACASIZ SANAYİ KARAKAYA