02 Mayıs 2019 Perşembe, 13:19
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Baharın Müjdecisi Tezgahlarda
Baharın Müjdecisi Tezgahlarda

Kırsal kesimlerde toplanan ve kent merkezlerinde satışa sunulan çiğdemlerin her destesinde 25 adet çiğdem olup, vatandaşlar 4 liradan temin edebiliyorlar.

Özellikle  Hekimhan, Kuluncak ve Darende ilçelerinde yoğun olarak yetişen çiğdem Malatya dışına da kargo ile gönderiliyor.

Darendeli esnaf Mesut Yel, doğal bitkiler ve yöresel ürünlere ilçeden ve dışarıya göç etmiş vatandaşlardan yoğun talep aldıklarını ifade ediyor.

Mesut Yel, baharın müjdecisi olan çiğdemin  açmasının sevindirici olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı, “Çiğdem çok faydalı bir çiçek. Kökü ile birlikte toplanarak, kökündeki yumru biçimindeki soğanı soyularak yenilebiliyor. İdrar tutukluğunu giderir, söktürür. Kabızlığı giderir. Balgam söktürür. Bütün iç ağrılara faydası vardır. Bizler bunları büyüklerimizden öğrendik. Bir çok vatandaş her baharda kırlara çiğdem toplamaya gider. Bazı vatandaşlarımızda gelir amaçlı toplarlar yumrusu çok lezzetli ve tatlıdır.”

Fazlası zarar azı kar şeklinde değerlendirmede bulunan uzmanlar ise çiğdemin genel olarak zehirli alkaloitler taşıyan bir bitki olduğunu belirterek; “Kesinlikle tavsiye edilen miktardan fazla kullanılmamalıdır. Çiğdem zambakgiller familyasından; türlü renklerde çiçekler açan zehirli bir kır bitkisidir. Tavsiye edilen dozdan fazla kullanılmamalıdır. Çiğdemin fazlası zehir etkisi gösterir. Çiğdem tohumu ve yumrusundan hazırlanan preparatlar uzun zamandan beri damla hastalığına karşı kullanılmaktadır. Bu yüzden hekim tavsiyesi ile tüketilmelidir” diye uyarıyorlar.

 

Kaynak:
 
Okuyucu Yorumları
IF8LF
Baharın Müjdecisi Tezgahlarda