19 Ağustos 2019 Pazartesi, 12:32
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Bizi Bu Dertten Kurtarın
Bizi Bu Dertten Kurtarın
Hacıabdi Mahallesi Hız Sokak Beykop apartmanı A blokta oturan apartman sakinleri, yıllarıdır kanalizasyon sıkıntısıyla mücadele ediyor. Apartman bahçesinde yaşanan kanalizasyon sıkıntısını kendi imkânları ile yıllardır halledemeyen apartman sakinleri, yetkililerden yardım istiyor. Battalgazi ilçesine bağlı Hacıabdi Mahallesi Hız Sokak Beykop apartmanı A blok ve B blok arasında çöktüğü ifade edilen kanalizsyon künk'ü yıllardır apartman sakinlerinin sorunu halinde. Birçok defa kendi imkanları ile çöken yeri tamir etmeye çalışan apartman sakinleri, yıllardır bir sonuç alamadığı için yetkililerden yardım etmelerini ve bu dertten kurtarmalarını talep ediyor.

"DAHA BÜYÜK SIKINTILARA NEDEN OLACAK"

Akan suların birçok apartmanın temeline aktığını ifade eden Volkan Akın, ileride daha büyük sıkıntıların yaşanacağını iddia ederek şunları seöyledi; "Burada mağduriyetimizi yıllardır gideremedik. Burası A blok, arka tarafı ise B blok. Alttan geçen künk çökme yapmış. Bizim bloktaki Apartman sakinleri toplanıp bunu giderlim demişler, diğer blok sakinleri ise; ' Biz evimizin altını kazdırmayız'  gibisinden söylemlerde bulunmuşlar. Bizlerde artık bir yöntem bulamayınca aynı şekilde borumuzu çektik ve gideri açık olan yere verdik. Artık su nereye kadar giderse bilemem. Gidemediği yerde böyle kalır. Bu nereden patlak verir, evin altından mı, yolda mı, başka yerde mi? Onu bilemiyorum. Biz konu ile ilgili gereken her yeri aradık. Burada kendi imkânlarımızla bir şeyler yapmaya çalıştık. Ama mağduriyetimiz göz önünde halen. Öğlen gelin burada bir durun buradaki kokuyu bir görün. Sinekten, böcekten geçilmiyor"

 "BAŞVURMADIĞIMIZ YER KALMADI"

Sorun için birçok yere başvuruda bulunduğunu dile getiren Murat Gür; "Ben bu konu ile ilgili MASKİ'ye özel kalem müdürlüğüne kadar gittim. Özel kalem Müdürünün bana dediği, ' Malatya'nın nüfusu 750 bin, hangi birinin iç hanesine karışabiliriz. Bunu şahsen bizlerin yapacağını da sözlerine ekledi. Nereye başvuracağımızı bilemiyorum. Olmuyor, bizler burayı yapamıyoruz. MASKİ, Zabıta, Çevre Sağlık Müdürlüğü gibi buraya birçok kurum geldi ve tutanak tutuldu gidildi. Buranın en çok böyle olmasının nedeni B blok'tur" dedi.

"RUTUBETTEN HASTA OLUYORUZ"

Alt katların rutubet olduğunu ifade eden Gür, açıklamasının devamında ise,"Binada herkesin çocuğu var. Annem KOAH hastası. Atık ve kanalizasyon suları temele aktığı için evlerin içerisi hep nem. Annemin doktorunun bana söylediği şey rutubetten hastalığının artığı. Eski daya dayalıda sorunlar var ama en çok etki yapan evin rutubet olması. Bu binaların altını açın hep su olduğunu göreceksiniz. Buradan yetkililer sesleniyorum, biz yardım edin. Biz kendi imkânlarımızla yapamıyoruz" şeklinde konuştu.

"7 YILDIR BURADAYIM BU SORUN 7 YILDIR VAR"

Yaşanan sıkıntının yıllarca devam ettiğini ifade eden başka bir apartman sakini Tahsin Yılmaz ise;"Burada 40-50 yıllık logar ve bu logarda bulunan künk kırıldı. Oranın kırılması ile birlikte kanalizasyon suları apartmanın bahçesine dolmaya başladı. Burada sivrisinek ve bakteri oluşuyordu. Bütün apartmanlara pislik yayılıyor. Belediyeye haber verdik. Belediye dedi ki,'Sizin sorununuz içeride biz müdahale edemeyiz. Sizler kendiniz yapın' cevabını verdiler. Bizim yaptığımız da getirdik borularla bu açık yere bağladık. Yoksa hep bahçeye akıyordu. Belediye ekipleri vidanjörlerle birçok defa su bastı ama yine de açılmadı. Ben 7 yılıdır burada oturuyorum ve 7 yıldır böyle pisliğin içerisindeyiz. Bura için kendi imkânlarımızla adam tutuyoruz. 22 daireyiz buranın açılması, düzelmesi için birçok kez para topladık. Ama artık daire sakinleri de usandı. Yine boşa çıkacak diye kimse para vermek istemiyor artık "şeklinde konuştu.

Okuyucu Yorumları
75WB4
Bizi Bu Dertten Kurtarın