02 Kasım 2018 Cuma, 13:29
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Cumhurbaşkanı Erdoğan Onayladı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan Onayladı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan Özelleştirme İdaresi Başkanlığının kararına göre, Tohma HES’in işletme hakkı 57 milyon 500 bin TL’ye özelleştirildi. Yazıhan’da bulunan 12,5 MW’lık Tohma Hidroelektrik Santrali ile bu santral tarafından kullanılan taşınmazların  “İşletme Hakkının Verilmesi” yöntemi ile özelleştirme süreci tamamlandı. Buna göre; Tohma HES’in işletme hakkı 57 milyon 500 bin TL’ye özelleştirildi.
 
Yap-İşlet-Devret Modeli’nin Türkiye’de 1990’lı yıllardan başlayarak ilk örneklerinden olan 12,5 MWe kurulu güce sahip Malatya-Tohma Hidroelektrik Santralı, yüklenici firma Alarko tarafından işletiliyordu.
 
Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından, 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun hükümleri çerçevesinde, daha önce Alarko Holding tarafından işletilen Tohma Hidroelektrik Santrali ile bu santral tarafından kullanılan taşınmazların, “İşletme Hakkının Verilmesi” yöntemi ile özelleştirilmesi ihalesi sonuçlandı.
 
Resmi Gazete’de yayınlanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan karara göre; Tohma Hidroelektrik Santrali ile bu santral tarafından kullanılan taşınmazların, özelleştirme ihalesinde 57 milyon 500 bin TL bedelle en yüksek teklifi veren ERG Altyapı İnşaat Turizm Ticaret ve Sanayi Ltd. Şti’ye ihale şartnamesi çerçevesinde  işletme hakkının verilmesi” kararlaştırıldı. İhale de ikinci en yüksek teklifin ise 56 milyon 600 bin TL ile Özce Madencilik ve Ticaret Ldt. Şti. tarafından verildiği kaydedildi.
 
Bu arada, Tohma Çayı üzerinde kurulu olan Tohma HES, ortalama 41.917.156 kilovatsaat elektrik üretimi ile 12.664 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabiliyor. Konut elektrik üretimi dikkate alındığında ise, 13 bin 307 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde elektrik üretimine sahip.
Okuyucu Yorumları
3ZS6Z
Cumhurbaşkanı Erdoğan Onayladı!