23 Eylül 2017 Cumartesi
EĞER SEÇİMLER ERTELENMESE İDİ !

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası 14 Ekim tarihinde yeni dönem yönetim kurulu başkanını seçecek. Göreve gelecek ve Malatya’nın ekonomisine, ticaretine, sanayisine yön verecek, can verecek başkan 4 yıl bu işi üstlenecek.

Seçime sayılı günler kala 3 isim TSO Başkanlığı için kolları sıvadı. Mevcut Başkan Hasan Hüseyin Erkoç’un yeni dönem için aday olması herkes gibi beni de şaşırtmadı çünkü beklenen bir hamleydi. Başkanlık için adaylığını açıklayan bir diğer isim ise Oğuzhan Ata Sadıkoğlu. Sadıkoğlu da iş dünyasının yakından tanıdığı bir isim. Başkanlık yarışındaki üçüncü isim de bir dönem MÜSİAD Malatya Şube başkanlığı yapan Namık Şahin oldu. Adaylar seçim hazırlıklarına son hız devam ediyorlar. Peki kimdir bu isimler? Malatya için en önemli koltuk olan TSO koltuğuna oturduklarında Malatya’ya, Malatya ekonomisine ne verecekler?

Adayları kısaca tanıdıktan sonra kulislerde konuşulanları da sizlerle paylaşacağım. 

Aday Hasan Hüseyin Erkoç 1956 Malatya doğumlu. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu. Erkoç bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra gıda ve toptan perakende ticareti yaparak iş hayatına devam etmiş son olarak kuyumcu esnafı olarak Malatya piyasasında yer aldı. Bir dönem Malatya MÜSİAD Malatya Kurucu üyeliği yapan Erkoç, 2008 yılından itibaren Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı yapıyor.

Bir diğer aday Oğuzhan Ata Sadıkoğlu da Malatya doğumlu ve genç bir isim. Malatya İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunu olan Sadıkoğlu lise yıllarında şire pazarında kayısı satarak başladığı ticaret hayatını perakende sektöründe devam ettirdi. 22 yıl önce kurduğu şirketin yanı sıra organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren fabrika işletmeciliği yapıyor. 17 yıllık TSO birikimi olduğunu belirten Sadıkoğlu seçim çalışmalarına emin adımlarla devam ediyor.

Başkan adayı Namık Şahin ise 1955 Malatya doğumlu ve Eğitim enstitüsü mezunu. 24 yaşında belediye başkan yardımcılığı yapan Şahin, öncesinde Ankara’da İmar İskân Bakanlığı özel müşavirliği görevinde bulunduktan sonra ticaret hayatına atılmış ve 84 yılında oto lastik sektörü, 90 yılından sonra da organize sanayi bölgesinde devam eden ayakkabı fabrikası işletiyor. Şahin sivil toplum kuruluşlarında görev almaya Milli Talebe Birliği ile başlamış son olarak 4 yıl MÜSİAD Malatya Şube Başkanlığı yapmış.

İşte o günlerdir çok konuşulan isimler ve kısaca özgeçmişleri. Ancak önemli bir detayı atlamamak lazım başkanlar kadar meslek oda başkanları da bu seçimde büyük önem taşıyor. Çünkü 3 adayın ekibi de seçime adapte olmuş ve dört koldan asılmış vaziyetteler.

Bu kadar önemli bir seçim için tarih yaklaştıkça kulislerde ufak ufak çalkalanmaya başladı. Edindiğim bilgilere göre Erkoç’un bu seçimi alması zor bir ihtimal. Aylar öncesinde oda içerisinde başlayan ve son 5-6 aydır gün yüzüne çıkan sıkıntıların bu seçimde Erkoç’u zorlayacak gibi görünüyor.

Oğuzhan Sadıkoğlu’nun ise tanınmış ve sevilen bir isim olmasının yanı sıra genç olması da büyük avantaj. Çünkü koltuğa en yakın isim olarak adı sürekli zikrediliyor.

MÜSİAD Şube Başkanı olarak tanınan Şahin’in ise seçim çalışmalarında sessiz sessiz ama iddialı ilerlediği.

Okuyucu Yorumları
2ZR6Y
EĞER SEÇİMLER ERTELENMESE İDİ !