30 Temmuz 2019 Salı, 11:49
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
İmalathaneler Yok Olmaya Yüz Tuttu
İmalathaneler Yok Olmaya Yüz Tuttu
Bir zamanların gözde mesleklerinden biri olan ayakkabı imalatı günümüzde fabrikasyon üretim ve insanların refah seviyesinin artmasıyla yok olmaya yüz tuttu.  

Malatya’da 23 yılı aşkındır ayakkabı imalatı yapan Recep Gündoğar, son yıllarda Malatya’da imalatı yapılan kunduralara rağbet olmadığını söyleyerek, ayakkabı imalatının eleman bulamadığını belirterek teknolojiye karşı direndiklerini ifade etti.

“23 YILDIR AYAKKABI İMALATIYLA UĞRAŞIYORUM”

Recep Gündoğar, günlük hayatta giydiğimiz ayakkabıların geçmiş olduğu zahmetli aşamaları bir bir anlatırken, mesleğin eski günlerdeki ihtişamının kalmadığını belirterek; “Ayakkabının ilk aşaması deridir. İşlenmiş deri kesimhaneye geliyor. Kesimhane de modellerine göre kesildikten sonra dikiliyor ve dikimden sonra bize geliyor. Bizde ise kalfalık işleminden sonra kalıba çekiliyor. Ondan sonra ise taban batma süreci ve temizleme işlemi yapılıyor. Temizleme işlemi yapıldıktan sonra giyilmeye hazır hale gelmiş oluyor"

“ELEMAN BULAMIYORUZ”

Yetiştirmek için eleman bulmakta sıkıntı yaşadıklarını vurgulayan Gündoğar;“Bu durum aslında bu yıla has bir şey değil. Son 10 yıldan beri mesleğe eleman bulamıyoruz. Çünkü daha önce meslek bir bilezik olarak görülüyordu. Kazancı güzeldi. İnsanlar da çocuklarını meslek sahibi olsunlar diye ya sanayiye ya da ayakkabı üretimi yapan imalathanelere gönderiyorlardı. Son 13-15 yılda eğitim sisteminin gelişmesiyle birlikte insanlar çocuklarını sanayiye ve sanayi kollarına yönlendirmeyi pek tercih etmiyorlar. Meslek kollarına gelen insan gücü son yıllarda ciddi bir azalma göstermekte. Ciddi bir şekilde yetiştirmek üzere eleman sıkıntısı yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

"GEÇİM DERDİ ARTTI"

Eski imalatlar ile şimdiki imalatlar arasında bir kıyaslama yapan Gündoğar;“Malzemesi kaliteli ve düzgün olacak. Bunun yanında işçiliği düzgün olacak. Malatya’da eskiden kösele tarzı ayakkabı yapılırdı ve kalitesi de gayet iyiydi. Zaman geçtikçe kalite düşmeye başladı. Ayakkabı sektörünün kendini yenilememesi, dışarıya açılmaması, içine kapanıp bu bölgede kalması, Pazar sıkıntısının olmasından kaynaklanan bir çöküşe geçti. Geçmişte Malatya ayakkabı imalatında Türkiye’de üçüncü sırada diyebileceğimiz bir konumdayken bugün son sıra da ne yazık ki. Ben 1993 yılında bu mesleğe adım attım. Benim mesleğe adım attığım yıllar da 16 çift ayakkabıyla insanlar ev geçindiriyorlardı. 16 çift ayakkabı çıkıyordu atölyeler de o zamanlarda. Ama bugün 2 yüz çift ayakkabı çıkan atölye bile doğru dürüst geçinemiyor. O günden bugüne ayakkabıyı çıkarma serüveni hızlandı ama kazanç her geçen gün dibe vurdu. 20 yıl önce insanlar atölye de 16 çift ayakkabı ile işçisi, ustası hepsi geçinebiliyorken bir de tasarruf yapabiliyorlardı. Ama bugün 2 yüz çift iş çıkaran bir atölye hiçbir şekilde ben para kazanıyorum diyemiyor. Geçmişte ayakkabıcılar bir tek ayakkabıdan bir tek ayakkabı kazanırlardı. Bir çift ayakkabının bir teki kardı. Bugün ne yazık ki bir çiftte ne yazık bir lira kazanç elde edilebiliyor. Bu da gün geçtikçe, işçiyi, ustayı sektörden uzaklaştırma noktasına götürüyor.”

“MARKA SEVEN BİR ŞEHİRİZ”

Malatya insanının ne tarz ayakkabıları tercih ettiği ile ilgili de konuşan Gündoğar, “Kişilerin giyim ve kuşamına göre değişiyor. Malatya’da üretilen ayakkabıların en fazla yüzde 30’u Malatya piyasasına sunuluyor. Yüzde 70’i ise İstanbul’a toptancılara gidiyor. Burada çoğu ‘Fason’ dediğimiz deri, taban karşılığı çalışan firmalar var. Malatya insanının biraz daha markaya yönelik bir tutumu var. Marka seven bir şehiriz. Biraz daha markalı ürünlere önem verdiklerinden dolayı kendi yöresinde üretilen ayakkabılara satıcılardan aldığımız bilgilere göre buradaki firmaların isimlerini de bildikleri için bu firmaların ayakkabılarını giymeme taraftarı bir tutum içerisinde oldukları duyumlarını alıyoruz. Farklı illerde üretilen ayakkabıları özellikle de Konya, İstanbul gibi illerde üretilen ayakkabıları tercih ettiklerini satıcılardan bununla alakalı olarak duyumları alıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Okuyucu Yorumları
HE6KD
İmalathaneler Yok Olmaya Yüz Tuttu