21 Şubat 2013 Perşembe, 18:23
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
İNGİLİZ BÜYÜKELÇİ RAHATSIZLIĞINI MALATYA'DA SÖYLEDİ
İNGİLİZ BÜYÜKELÇİ RAHATSIZLIĞINI MALATYA'DA SÖYLEDİ
MALATYA (İHA) - Malatya Valisi Vasip Şahin'i ziyaret eden İngiltere Ankara Büyükelçisi David Reddaway, ”Biz de tıpkı Türkiye gibi, Türkiye’nin AB’ye katılım sürecindeki yavaş ilerlemeden oldukça rahatsızlık duymaktayız” diyerek Suriyeli mülteciler için 300 milyon TL’ye yakın bağışta bulunduklarını bildirdi.
Malatya Valisi Vasip Şahin’i ziyaret eden Büyükelçi Reddaway, “Suriye mülteci kamplarını ziyaret için de bu bölgedeyim. Türkiye, Suriyeli mülteciler konusunda gerek siyasi ve insani bir çalışma gerçekleştirmektedir. Esat rejiminin zulümü nedeniyle Suriye halkının sıkıntılarını hafifletmek amacıyla 300 milyon TL’ye yakın bağışta bulunduk. Bu kampta, nasıl yararlanıldığını görmek amacıyla da bu bölgedeyim” ifadelerini kullandı.
Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) yolundaki gelişmelerini değerlendirmesini soran basın mensubuna Reddaway, “Birleşik Krallık, Türkiye’nin Avrupa Birliğine katılım sürecini destekleyen en güçlü destekçisi ve savunucularındandır. Biz de tıpkı Türkiye gibi, Türkiye’nin katılım sürecindeki yavaş ilerlemeden oldukça rahatsızlık duymaktayız. Zira bizler de Avrupa Birliği (AB) katılım konusunda biz de benzer süreçten geçtik. Türkiye’deki dostlarımıza tavsiyemiz, stratejik bir hedef olarak AB’den vazgeçilmemesi. Asla daha az ile yetinilmemesi gerektiğini vurguluyoruz. AB yolunda koşullar değişebilir. Fransa hükümeti müzakere konularından bir bölümünü kaldıracağını açıkladı. Bu iyi bir gelişmedir. Zannediyorum bu gelişme ile birlikte Türkiye’nin AB süreci hızlanacaktır. Biz AB’ye katılımın hem Türkiye hem de AB açısından önemlidir. AB Türkiye’nin ekonomik yatırımcılarından biridir. Ekonomik ve kültürel zenginlik açısından Türkiye’nin AB’ye girmesi önemlidir. Türkiye’nin Avrupa Birliği ailesine en kısa sürede katılmasını bekliyoruz” dedi
Vali Şahin ise, “Tarihi dostluklarımızın en başta gelen ülkelerinden biri olan İngiltere’yi en fazla sadece uluslararası diplomatik anlamında değil, birçok alanda İngiltere’yi yanımızda görmekten ayrıca mutluluk duyuyoruz. İngiltere önemli bir ortağımız durumdadır. Suriyeli mülteciler konusunda da İngiltere’ye yanımızda olmasından dolayı teşekkür ediyor, mutluluk duyuyoruz. Tüm dünyanın bu konuda inisiyatif alması gerektiğini yetkililerimiz açıklıyor” ifadelerini kullandı.
Konuşmalardan sonra Vali Şahin Büyükelçi’ye tablo, Büyükelçi de Vali Şahin’e porselen işlemesi hediye etti.
Malatya Valisi Vasip Şahin'i ziyaret eden İngiltere Ankara Büyükelçisi David Reddaway, ”Biz de tıpkı Türkiye gibi, Türkiye’nin AB’ye katılım sürecindeki yavaş ilerlemeden oldukça rahatsızlık duymaktayız” diyerek Suriyeli mülteciler için 300 milyon TL’ye yakın bağışta bulunduklarını bildirdi.
Okuyucu Yorumları
XVM2U
İNGİLİZ BÜYÜKELÇİ RAHATSIZLIĞINI MALATYA'DA SÖYLEDİ