25 Kasım 2019 Pazartesi, 13:17
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
ISPANAK SATIŞLARI DÜŞTÜ
ISPANAK SATIŞLARI DÜŞTÜ
Malatya Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Ümit Emre, mevsim ürünleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.  İstanbul ve Tekirdağ'da birçok kişiyi hastanelik eden ıspanakta zehirli ot bulunmasına ilişkin olay sonrası ıspanak satışlarında yaşanan düşüşe değinerek, ıspanak aynı ıspanak dedi. 
"HERŞEY MEVSİMİNDE GÜZEL" 
Emre, müşterilerine mevsim ürünlerini daima tüketmelerini tavsiye ettiklerini ifade ederek; "Her şey mevsiminde güzel. Ülkemiz çok güzel ve 4 mevsimi yaşadığımız için 4 mevsimin farklı farklı ürünleri var. Ben müşterilerime sürekli mevsim ürünlerini tüketmelerini öneriyorum. Ispanak ile ilgili büyük yaygara çıkarttılar ama, bu bizim ıspanak, 100 yıllık ıspanak. Annelerimizin böreklerinde, dolmalarında kullandıkları ıspanak. Ispanak satışı gerçekten aşırı bir şekilde düştü. Zehirlenme olayında sıkıntı ıspanaklarda değil, toplu yemek yapılan yerlerde ayıklamadan bağı ile doğrandığı için içindeki zararlı otları beraberinde doğramışlar. Zehirli otlardan kaynaklanan bir problemdi. Bizim annelerimiz bunlar tek tek yıkar ayıklar gönül rahatlığıyla yenilebilir" dedi. 
 "FİYATLAR UYGUN"
Mevsim ürünlerinde fiyatların uygun olduğunun altını çizen Emre; "Bu mevsimde dediğim gibi ıspanak, pırasa, turp tüketile bilir. Bir söz var ' Turp ye turp gibi ol' diye Turp, sindirim sistemine faydalı. Mandalina C vitamini bakımından çok etkilidir. Elma, greyfurt, havuç bunlar bu mevsimin ürünleri ve fiyatları da çok uygun.  Ispanak'ın fiyatı 2 TL, Pırasa 3 TL, Karnabahar 3 TL, brokoli 3 TL, Mandalina 1,5 TL" dedi.  
 "EN DOĞAL TATLI"
Bu yıl Malatya'da bal kabağı satışının arttığına dikkat çeken Emre; "Vatandaşlarımız, bal kabağına çok alışkın değiller ama en doğal tatlı bal kabağından yapılan tatlıdır. Şeker hastaları için ideal bir ürün. Bal kabağını yapıp üzerine ceviz döker yerseniz daha güzel olur. Yöremizde çok güzel bal kabağı yetişmektedir. Bal kabakları şuanda kilosu 2 liradan satışta" dedi.   
Okuyucu Yorumları
VSKYS
ISPANAK SATIŞLARI DÜŞTÜ