28 Kasım 2019 Perşembe, 13:15
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Kış lastiği uyarısı
Kış lastiği uyarısı
Malatya İli Beyaz Et Üreticileri Birliği Başkanı Serdar Yıldız;"Brezilya bize soya fasulyesi vermeyi durdurduğu anda bizde hem büyük baş hem küçükbaş hem de yumurta üretimimiz durur. Çünkü bu konuda yüzde 90 dışa bağımlıyız" diyerek soya fasulyesi alanında acilen çalışma yapılmasını söyledi. Malatya İli Beyaz Et Üreticileri Birliği Başkanı Serdar Yıldız, Malatya ve Türkiye açısından ihracat ve ürünler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

YETİŞTİRİCİLERİN DESTEK BEKLENTİSİ

Yıldız, ihracat ve hammadde alanlarında yetiştiricilerin beklentileri hakkında bilgiler vererek şun açıklamalarda bulundu; "Tarım politikalarında sektörleri birbirinden ayırmak pek mümkün değil. Kırmızı Et Birliği’nin, Süt Birliği’nin, Damızlık Birliği’nin, Koyun Keçi Birliği’nin hepsinin ana materyali yem ham maddesi. Ülkemizde yem konusunda yüksek girdiler olunca; örneğin mısır fiyatları yüksek olunca, kırmızı et sektörüne de yüksek, ya da mazot fiyatının yükselmesi kırmızı et sektörü için de bizim için de olumsuz etki yapıyor. Biz beyaz et üretiminde kendi kendine yetebilen ve yüzde 40 ihracat yapabilen bir ülke konumundayız. Yüzde 40 ihracatımızı komşularımız olan Irak ve Suriye’ye yapıyoruz. Ama Brezilya gibi bir ülke on binlerce kilometre öteden gelip bizden daha ucuza mal satabiliyor. Bizim dış pazarda rekabet edebilmemiz, daha fazla ihracat yapabilmemiz için yem ham maddelerimizin dünyayla rekabet edebileceğimiz bir seviyeye gelmemiz gerekiyor. Mesela şimdi Çin’den, Japonya’dan tavuk talebi var ama uygun fiyat olmayınca rekabet edemiyorsun. Adam Brezilya’dan getiriyor, orada mısır, soya fasulyesi gibi yem hammaddeleri ucuz. Türkiye’de maalesef bu konuda büyük bir eksik var. Bütün hayvancılık girdilerinin yem maddesi soya fasulyesi. Bu ürünün yüzde 90’ını ithal ediyoruz. Tarım Bakanlığımızın biran önce bu ürüne ciddi teşvik vermesi gerekiyor. Bunun yanında ihracatta şu an ton başına 18 dolar kadar bir destek veriliyor ama yeterli bir destek değil bizim ihracat yapabilmemiz için devletimizden destek almamız, yem hammaddesini daha ucuza temin etmemiz gerekiyor. Türkiye, her anlamda dünyanın en kaliteli pilicini üretiyor. Müslüman ülkelerin helal kesim talebini karşılıyoruz. Özellikle Arap coğrafyası helal kesim yapılan Türkiye’nin ürettiği tavuğu tüketmek istiyor ancak bu kez de yüksek fiyatlarla karşılaşıyor. Bu nedenle devletimizden, bakanlığımızdan destek istiyoruz. Özellikle üreticinin ihtiyaçları var. Kırmızı et, süt, koyun, keçi üreticilerine ürettikleri ton başına bir devlet desteği var ama beyaz ete böyle bir destek yok. Defalarca bakan beye bu konuyu bildirdik. Kesimhaneye teslim ettiğimiz et tonajı karşılığında, diğer üreticilerimize olduğu gibi cüz-i de olsa bir destek istiyoruz. Bizim daha kaliteli üretim yapabilmemiz için, kümeslerimizin modernizasyonu için de desteklere ihtiyacımız var. Bu konuda TKDK’dan da taleplerimiz oluyor. Malatya’da yaklaşık 70-80 tane yaşı 10’u geçmiş kümeslerimiz var, bu işletmelere yeni teknolojilerin sağlanması ve çatılarının güneş enerjisi sistemleriyle kapatıp üretim girdilerinin düşürülmesi için TKDK Malatya İl Koordinatörümüzle ortak bir çalışmamız var"

 "YÜZDE 90 DIŞA BAĞIMLIYIZ"

Soya fasulyesinin önemine dikkat çeken Yıldız; "Biz yemleri Malatya’da bulunan bir yem fabrikasında yaptıracağız. Ancak soya fasulyesi ile ilgili, Yazıhan Ovası için öneride bulunduk. Bu ovayı komple soya fasulyesi üretimine ayıralım. İlimizde bu fasulyeyi toptan alabilecek 3 firma vardı. Biz bunu Büyükşehir Belediyesi’nin Tarım Projeksiyonu Değerlendirme Toplantısı’nda gündeme getirdik. Bu ovada daha önce denenmiş kaliteli bir fasulye verimi alınmış ama o zamanlarda Pazar olmadığı için üretici ekmekten vazgeçmiş. Şu an öyle bir durum yok,  ilimizdeki tavukçuların hepsi, burada üretilecek soya fasulyesini tek kalemde alabilecek durumda. Özellikle Tarım İl Müdürlüğümüz ve Bakanlığımızın çiftçiyi bu üretime teşvik etmesi ilimizin cari açığının önüne geçecektir. Umarım böyle bir konuya önem verilir ve ithalattan kurtuluruz. Brezilya bize soya fasulyesi vermeyi durdurduğu anda bizde hem büyük baş hem küçükbaş hem de yumurta üretimimiz durur. Çünkü bu konuda yüzde 90 dışa bağımlıyız" dedi.

Okuyucu Yorumları
RNGUN
Kış lastiği uyarısı