08 Mart 2019 Cuma, 15:32
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Kültür Yaşatılmaya Çalışılıyor
Kültür Yaşatılmaya Çalışılıyor
Ailelerin bebeklerini yürümeye alışması için kullandıkları ağaçtan yapılan Çıyrıklar, günümüzde yeniden ilgi görmeye başladı ancak üreticisine rastlamak hayli zor.  
Ailelerin bebeklerini yürümeye alışması için kullandıkları ağaçtan yapılan Çıyrıklar, günümüzde yeniden ilgi görmeye başladı ancak üreticisine rastlamak hayli zor.
Yaşam Haberi
 
 
 
 
 
 
 
 

Tarihi uzun yıllara dayanan, bebekli evlerin vazgeçilmezi çıyrıkların, günümüzde de satışı devam ediyor. Malatya'da fazla rastlayamayacağınız çıyrıkları, yeni nesil bilmezken, bu geleneği yaşatmak ve bu geleneği genç nesillere taşımak isteyen bazı esnaflarda mevcut.

Mağazalarda satışına pek rastlanılmayan bu çıyrıkları, Eski Halep caddesi üzerinde bulunan ahşap dünyasında bulmak mümkün. Üretimi olmayan ve Gaziantep’te sadece iki kişinin hala yaptığı bu çıyrıklar, üretim sıkıntısına rağmen büyük ilgi görüyor. İşletmeci Sevil Dirijan, “Şuanda yapımı Malatya’da yok. Gaziantep’ten sipariş ettiğimiz bu ürün için İstanbul’dan sipariş veren müşterilerimiz var. Çıyrık dediğimiz alet, çocukların yürümeyi öğrenmesinde etkin rol oynuyor. Çıyrık kavak ağacından yapılıyor. Gaziantep’te yapılıyor. Malatya’da 85 yaşındaki bir ağabeyimiz yapıyordu. Onun vefatından sonra, Gaziantep’ten sipariş ediyoruz. Yürüteçler çocukların sağlığına zarar verebiliyor. Çocukların rahat yürümesini engelleyen yürüteçler, o yüzden pek fazla tercih edilmiyor. Fakat ‘Çıyrık’ ile böyle bir sorun olmadığı söyleniyor. Çıyrık ile çocuklar yürümeyi daha sağlıklı şekilde öğreniyor. Erkek çocukların bacak ayrıklığını engelliyor. Kız çocuklarında ise kalça kemiklerinde çıkıklığa engel oluyor. Yürüteçlerde çocuklar plastike dokunuyor ve kanser riskleri daha da artıyor. Ama çıyrıklar orijinal ürünler. Böyle bir sıkıntı bu üründe göze çarpmıyor” dedi.

“ÇIKRIĞI  KULLANMAYA BAŞLADI"

Rehabilitasyon merkezlerinin de artık çıyrık kullandığına vurgu yapan Dirijan, “Çıyrık, çok izlenen bir tv programı yapan Turgay’ın programına konu oldu. Ondan sonra işlerimiz büyük ölçüde arttı. Rehabilitasyon merkezleri de artık bu çıyrığı kullanıyor. Bazı yürüme rahatsızlığı olan hastalar, bu çıyrık ile tedavi ediyor. Tedavide güzel sonuçlar aldıkları için, çok tercih ediliyor. İstanbul’dan bile siparişler veriliyor. Doktorlara sipariş gönderiyoruz. Satışlarımız gayet güzel devam ediyor. Ailelere önerim ise çocuklarının yürümeyi, bu üründe öğrenmesi” ifadelerini kullandı.

 
Okuyucu Yorumları
63V93
Kültür Yaşatılmaya Çalışılıyor