07 Ocak 2019 Pazartesi, 13:47
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
MADENİMİZ VARMIŞ!
MADENİMİZ VARMIŞ!

Malatya maden açısından zengin olan ama bu özelliği ön plana çıkmayan şehirlerden biri. Nitekim kamuoyu hiç bilmese de, kentte 205 işletme ruhsatlı maden ocağı bulunuyor ve sadece 2018 yılına ait madencilik ihracat rakamı da 1 milyon 934 bin dolar… Hatta Malatya hem sanayi hem de yer altı kaynakları bakımından bölgede önemli bir yere sahip ve Türkiye’nin en önemli demir yatakları da burada bulunuyor.

Malatya maden açısından zengin olan ama bu özelliği ön plana çıkmayan şehirlerden biri. Nitekim kamuoyu hiç bilmese de, kentte 205 işletme ruhsatlı maden ocağı bulunuyor ve sadece 2018 yılına ait madencilik ihracat rakamı da 1 milyon 934 bin dolar… Hatta Malatya hem sanayi hem de yer altı kaynakları bakımından bölgede önemli bir yere sahip ve Türkiye’nin en önemli demir yatakları da burada bulunuyor.

Ticaret ve Sanayi Odasında, Maden Mühendisleri Odası ve İnönü Üniversitesinin ortaklaşa düzenlediği “Malatya Maden Potansiyelinin Değerlendirilmesi” paneli yapıldı. Panelde Malatya’nın maden potansiyeli masaya yatırıldı.

Malatya Sanayi ve Ticaret Odası 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantıya AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Sanayi ve Ticaret Odası Meclis Başkanı Hasan Özkan, Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, MTA Orta Anadolu 4. Bölge Müdürü Uğur Çakar, Malatya Sivil Toplum Örgütleri Birliği Başkanı Murat Cengiz, İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hikmet Sis, Maden Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Başkanı Deniz Aydın ve çok sayıda davetli katıldı.

MADENCİLİK İHRACAT RAKAMI 1 MİLYON 934 BİN DOLAR

Burada ilk sözü alan Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, “Bu organizasyondaki en büyük amacımız sanayiyi, madeni ve akademiyi bir araya getirerek hem işletmeyi hem de istihdamı arttırmak. Bizim hedeflerimizden birisiydi üniversite ve sanayi bağını kurmak. O nedenle bu tür toplantıları diğer sektörlerde de uygulayacağız. Malatya hem sanayi hem de yer altı kaynakları bakımından bölgede önemli bir yere sahip. Malatya’da toplamda 205 ruhsatlı maden işletmesi bulunuyor. Yer altı kaynakları deyince akla Hekimhan-Hasançelebi geliyor. Türkiye’nin en önemli demir yatakları bu bölgede yer alıyor. Ayrıca Yeşilyurt-Görgü’de bakır, kurşun, çinko; Darende’de çimento ham maddeleri; Doğanşehir-Sürgü Demir Zuhurları; Hekimhan-Bıcır Krom madenleri yer alıyor. 2018 yılı madencilik ihracat rakamı 1 milyon 934 bin dolar” ifadelerini kullandı.

MALATYA SANAYİSİNİ GÜÇLENDİRELİM

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Malatyalı siyasiler olarak biz sizin emrindeyiz. Siz üreten, geliştiren, çalışan ve Malatya-Türkiye ekonomisine katkıda bulunan iş adamlarımız olarak bize Malatya için yapılacak ne varsa, projelerinizle gelin biz elimizden ne gelirse o desteği sonuna kadar verelim. Malatya sanayi şehri olsun istiyoruz. Tüm organize sanayilerimizle birlikte Malatya sanayisini güçlendirelim istiyoruz. Dünya teknoloji ile koşarken, biz Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız aracığıyla endüstri 4-0’ı yakalamamız gerekir. Bunun için Malatya’daki tüm yatırımcılarımızın teknoloji alt yapılarını tamamlayarak endüstri 4-0’ı yakalamak üzere mücadele etmesi lazım” ifadelerine yer verdi.

HEKİMHAN’DA YAPACAKLARI YATIRIM 2 MİLYAR TL CİVARINDA

Hekimhan’daki demir madenini gündemine alan Çalık, “Türkiye’de hatta dünyada sadece Malatya Pütürge’de olan profillit madeni var. Çok önemli merkezlerinden bir tanesi de Malatya ve şuanda Sabancı’ya o bölge verilmiş vaziyette ve çalışmalarını yapıyorlar. Hekimhan’da daha önce demir-çelik işletmeleri vardı ve bu devlet tarafından işletilirdi. Orada bulunan madenler Sivas Divriği’ye gönderilirdi. Bizim demir yatakları madenlerimizi ortaya çıkarabilmek, Türkiye ekonomisine katkıda bulunmak için biz siyasiler olarak sizin emrinizdeyiz. Yeter ki çalışın, yeter ki üretin. O Bölgedeki demir yataklarının Erdemir şirketi tarafından çıkarılarak Sivas’a götürülüp orada işlenecek demişlerdi. Dönemin Enerji Bakanı ile yaptığı görüşmelerde Hekimhan’da çıkarılan madenin Sivas’a götürülmesin dedik. Malatya’dan çıkarılıp, Malatya’dan işlenmeli ve bu da en az bin kişilik bir istihdam sağlayacak. Tesisleri de Malatya’da kurmalılar dedik. Bakanımızın talimatları ile Erdemir Genel Müdürünü davet ettik, konuştuk. Erdemir Malatya’nın Hekimhan’ın hakkı olan ve çıkarılması gereken demirleri Hekimhan’da Kuluncak’ta çıkarıp buralarda işleyecek ve istihdam sağlanmasına vesile olacak. Hekimhan’da yapılacak yatırım 2 milyar TL civarında” ifadelerine yer verdi.

2030 YILINDA…

Madenin önemi hakkında çarpıcı örnekler veren İnönü Üniversitesi Madencilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hikmet Sis, “Maden çok önemli bir konu. Sadece maden mühendisi olduğum için söylemiyorum bunu. Pek çok ülkeyi gezmiş biri olarak da söylüyorum, görmüş biri olarak da söylüyorum bunu. kalkınmanın temelinde madencilik var. Çünkü madenlerini işleyen ülkeler, gelişmiş ülkeler. Madenini işleten, ülke gelişmiş ülkedir. Madenlerini işletmişler, satmışlar, para kazanmışlar. Kazandıkları paralarla hem eğitime, hem de sağlığa yatırımlar yapmış geleceklerini garantiye almışlar. Yani 2030 yılında çok batarya ihtiyacı olacak, maden ihtiyacı olacak, ya biz yeni teknoloji geliştireceğiz, bu elektrikli araç trendini yakalamak için, ya da daha iyi teknoloji geliştireceğiz ya da elektrikli batarya üreteceğiz. Madenin önemi çok net her alanda var. Paslanmaz çelikte bile her şeyde maden var” ifadelerini kullandı.

Okuyucu Yorumları
IF7LF
MADENİMİZ VARMIŞ!