27 Mayıs 2019 Pazartesi, 14:39
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Malatya Kayısısına Rakip Olmak İstiyor!
Malatya Kayısısına Rakip Olmak İstiyor!
Manisa’nın Salihli ilçesinde "zaza" olarak nitelendirilen kayısının hasadına başlandı. Malatya kayısısına rakip olmayı amaçlayan zaza cinsi kayısı üreticilerin yüzünü güldürürken, bu yıl 100 ton rekolte bekleniyor. Salihliler ayrıca kayısılarını Malatya gibi tescillemek istiyor.  Malatya kayısısına rakip olmayı amaçlayan erkenci zaza cinsi kayısının, Manisa’da hasadına başlandı.
 
Üreticilerin topladığı kayısılar, kalitesi ve büyüklüğüne göre kasalara sıralandıktan sonra Türkiye’nin birçok il ve ilçesine gönderiliyor.
 
Salihli kayısının sofralık ve kendine has özellikleri olan bir kayısı türü olduğunu belirten Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, ilçede bu yıl 100 ton rekolte beklediklerini ifade etti.
 
Yalvaç, “İlçede geçen yıl bin 25 ton kayısı rekoltesi elde ettik, bu yıl ise bin 100 ton rekolte bekliyoruz. Şuan toplanan kayısı cincimiz zaza. Üreticimiz fiyatlardan memnun. Burada ürünlerin çoğu çiçekte iken toruna satılırken, kalan kayısılar ise İstanbul, Ankara ve İzmir’den gelen alıcılara kilo bazında satılmaktadır. Şimdi 15 gün sonra prima, ığdırlı ve perfect cinsi kayısı hasadı yapılacak. Hasadımız Temmuz ayı sonuna kadar devam edecek”  diye konuştu.
 
Salihli’de yaklaşık 5 bin dönüm alanda kayısı üretildiğini belirten Yalvaç, kayısı denince akla gelen Malatya kayısısının kurutmalık, Manisa kayısısının da sofralık olduğunu kaydetti ve Manisa kayısısını tıpkı Malatya gibi tescillemek istediklerini söyledi ve şu ifadeleri kullandı; “Kayısı denildiği zaman ülkemizde Malatya akla gelir fakat Malatya kayısısı kurutmalık, bizim kayısımız ise sofralıktır. Salihli kayısısı tadıyla, güzelliğiyle, lezzetiyle ünlenmiştir. Salihli kayısısı, Malatya kayısısından daha tatlı ve daha lezzetlidir. Salihli kayısını hem esnaf hem vatandaş tarafından talep edilen bir üründür. Bölgemizde yetişen Salihli kirazımızdan sonra, kayısımızı da tescillemek istiyoruz. Salihli olarak kayısımızı tescillemek için her şeyi yapacağız” 
 
30 yıldır Salihli Bölgesinden kayısı alımı yaptığını belirten Şerif Akıncı ise bölgede fiyatların 5-6 lira arasında olduğunu ifade etti. Akıncı, şöyle konuştu; “Bu yıl kayısıda hem kalite, hem de fiyat çok güzel. Türkiye’de erkenci olarak en tatlı kayısı şuanda Salihli’de yetişiyor. Bu kayısımız zaza cinci bir kayısı türüdür. Tadı, rengi ve aroması çok farklıdır Fiyatlar kalitesine göre değişiyor. Fiyatlar 5-6 lira arasında. Bu cins aranan bir cinstir. Vatandaşımız pazarda tercih ediyor. Tatsız olan kayısı cinslerini vatandaşımız tercih etmiyor” 
 
Okuyucu Yorumları
JG9MG
Malatya Kayısısına Rakip Olmak İstiyor!