05 Şubat 2019 Salı, 11:30
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Malatya'da Kenevir Üretmek İsteyen Çiftçilerin Dikkatine!..
Malatya'da Kenevir Üretmek İsteyen Çiftçilerin Dikkatine!..
Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’de yeniden Kenevir üretilmeye başlanılacağını duyurduktan sonra çiftçilerin kafasında bazı soru işaretleri oluştu. Bu sorulardan en önemlisi nasıl bir yol izleneceği ve kenevir yetiştirmeyi düşünen çitçilerin hangi süreçlerden geçirileceğiydi. Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Tahir Macit, 31 Mart’a kadar kenevir yetiştirmek isteyen üreticilerin ilçe tarım müdürlüklerine müracaat etmesi gerektiğini duyurarak, bu süreci anlattı. Kenevir bitkisinin yeniden yetiştirilmesi için izin verilen 19 il arasında Malatya’da var. Buda haliyle Malatyalı üreticilerin kafasında soru işaretleri oluşturdu.
 
Kenevir bitkisi yetiştirmeyi düşünen çiftçiler nasıl bir süreçten geçecek? İzin almaları için tanınan süre ne zaman sona erecek? Kenevirin Malatya’ya ne gibi katkıları olacak, Devlet desteği sağlanacak mı? Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Tahir Macit, tüm merak edilenleri anlattı.
 
Çiftçilerin 31 Mart’a kadar arazilerinin bulunduğu ilçe tarım müdürlüğüne müracaat etmeleri gerektiğini duyuran Macit, izin sürecini de anlattı. Macit, “Kenevir yetiştiriciliği konusunda 19 il içerisinde Malatya’da var. Malatya sınırlarının bütün alanlarında kenevir bitkisi ekimi yapılabilecek. Bu süreçte 1 ocak ile 31 Mart tarihleri arasında arazinin bulunduğu ilçe müdürlüğüne çiftçilerimiz müracaat etmeli. Müracaat esnasında evrakları ve gerekli belgeleri temin ederek ilçe müdürlüğümüze müracaat edilecek. İlçe müdürlüğümüz teknik elemanlarınca alan gezilecek ve teknik rapor hazırlanıp kenevir ekimine uygun ise özellikle ulaşımı, kontrolü ve denetiminin rahat olacağı alanlar ise ilçe müdürlüğümüz tarafından izin verilecek. Eğer ilçe müdürlüğümüz uygun görmezse bir üst müdürlüğümüze müracaat edilecek, il müdürlüğümüz teknik elemanlarınca tekrar tetkik edilecek. İlçe müdürlüğümüzün vermiş olduğu kararın açısından izin veril edebilir, verilme yedebilir. Çiftçilerimiz 2016’da çıkan kenevir ekimiyle ilgili kararnamede bulunduğu ilçenin en büyük mülkiye amirine müracaat edilebilir diyor. Oda kaymakamdır. Kaymakamlığa müracaat edilerek kaymakamın havalesiyle ilçe müdürlüğüne gelecek. O süreçte hem çiftçilerimiz ilçe tarım müdürlüğünde teknik bilgi hem de mevzuatla ilgili bilgi alabilirler. İlçe müdürlüğümüze müracaat edilince ilçe müdürlüğümüz tarafından savcılığa ekim yapacak çiftçimizin sorgulaması yapılacak. Sorgulaması da olumlu çıkarsa reddedilme gibi bir durum söz konusu değil.” dedi. 
 
Kenevir bitkisinden elde edilen ürünleri de sıralayan Macit, Malatya’da pancar üretimi yapan çiftçilere üretim yapmadıkları yıl kenevir yetiştirme tavsiyesinde bulunarak, “Kenevir geçmişte ekiliş olarak hem lif için hem de tohum için ekiliş izni veriliyor. Şimdi de öyle. Tohum için ekiliş yapılacaksa dişi bitkinin ve erkek bitkinin bulunduğu ortak ekiliş yapılması lazım. Lif için yaparsa erkek veya dişi fark etmiyor, ekiliş yapılabilir. Ayrıca bazı kenevir çeşitlerinde esrar maddesinin az olduğu çeşitler var. Onlarla ekiliş yapıldığı takdirde esrar elde edilemeyecek bitkiler, sanayide kullanılacak bitkiler. Ülkemizin bu bağlamda Cumhurbaşkanlığımızın bu bitkiye ihtiyaç duyulduğunu fark edince böyle bir çalışma yaptı. Gerçekten sanayide kullanılan bir bitki. Özellikle ilimizde pancar ekiliş alanları var. Bu pancar ekiliş alanları içerisinde pancar ancak 3 yılda bir arazide ekilebiliyor. O sırada kenevir ekilebilir. Kenevir ekimi artınca sanayide gelişebilir. İş adamlarıyla bu konuda çeşitli girişimlerimiz var. Eğer ekiliş alanlarımız talep edilirse sanayide gelişebilir.” İfadelerini kulandı. 
 
Macit, sürekli dona maruz kalan, yeterli verimi alamayan kayısı üreticisini de kenevir ekimine yönlendirdi, üreticilerin kafasında soru işaretleri olduğuna da vurgu yaptı. Macit, “Kenevir ülke genelinde tohum için ekiliyordu. İç Anadolu bölgesinde çetene deniliyor. Yemek sanayinde, ekmek yapımında çeşitli alanlarda bu tohum kullanılıyor. Ayrıca kuş yemi olarak ta kullanılıyor. Tohum olarak bu şekilde ekiliyor. Bir de lif için ekiliyor. Ketende kenevirden elde ediliyor. Kağıt sanayinde ilaç sanayinde kullanıyor. Fakat onların sanayisi tam olarak yaygın olmadığı için sadece keten elde etmekte kullanıyordu. Bu elde edilen keten kumaş sanayinde hatta kaplama sanayinde kullanılıyor. Malatyamız için hem keten hem de tohum elde etmede faydalı olacağını düşünüyorum. Özellikle kayısının ekonomik yetiştiriciliğinin yapılmadığı, 3-4 yılda bir anca ürün alınabildiği, sürekli dona maruz kalan alanların kayısıdan vazgeçilip kenevir bitkisi, pancar gibi ürünler ekilebilir. Bu atıl olan, ürün alınamayan arazilerde de bu şekilde ürün alınmış olur. Kenevir kanaatkar bir bitki. Sulu ve susuz şartlarda yetişebilir. Yüksek rakımlarda susuzda yetişir. Sulu olduğunda verimi daha yüksek bir bitki. Bir zararı yok. Hatta kenevir bitkisi organik yetiştiricilikte böcek kovucu olarak ağaç ve sebzelerin arasında denemeler yapılıp böcek kovucu olarak önlem alınabiliyor. Kenevir kanaatkar bir bitki olduğu için ekildiği takdirde ürün alınabilecek bir bitki.” Şeklinde konuştu.
  
“Kenevirin henüz sanayi alt yapısı yok” diyen Macit,  “Tohum için ekiliş yapılıp tohum alınabilir. Lifinin çıkarılması ve değerlendirilmesiyle ilgili bir sanayi mevcut değil. Kesinlikle kayısıya alternatif değil. Malatya ekonomisi kayısıya dayalı. Biz bunun kayısının olmadığı alanlarda özellikle sulu yerlerde pancarın muavesi olan yerlerde kullanılmasından yanayız. Dolayısıyla ilimize bir katma değer katacaktır. Malatya ekonomisini kalkındıracak anlamda değil ama ilimiz ekonomisine katma değer katacak bir ürün haline dönüşebilir ilerde. Kenevir ekimi olunca sanayide buna bağlı olarak değişir. Kenevir yetiştirmek isteyen çiftçilere arazisi müsait ve sulu ise başka bir ürün yetiştiremiyorsa veya tarım yapma kabiliyeti düşükse bu çiftçilerimizin ilçe tarım müdürlüklerine, büyükşehir olduğu için merkezde tarım arazimiz il müdürlüğüne bağlı değil, ilçelerde var. İlçe tarımdan bilgi alarak kaymakamlıklara müracaat edip ekiliş için deneme yapabilirler. Tabi bu ilk yıl olduğu için çiftçiler tedirgin. Acaba Pazar olacak mı? Bunu bakanlık alacak mı gibi tedirginlikler var. İlk yıl yetiştirildikten sonra ekiliş alanlarının artacağını düşünüyoruz.” dedi.
 
Macit, Devlet desteğinin sağlanıp sağlanmayacağına ilişkin de, “Destekleme yapılıp yapılmayacağı şuan için belli değil. Bakanlığımız çalışıyor. Tohum anlamında kenevirin bir çeşidi tescile sunulmuş. Geçici tescil belgesi alındıktan sonra çiftçilerimize tohum temini de yapılabilir. Herhangi bir desteğin olup olmayacağı konusunda bilgimiz yok. İleriki süreçte bakanlığımızın bir çalışma yaparsa bize bildirir, bizde kamuoyuna duyururuz.” İfadelerini kulandı.
 
Okuyucu Yorumları
VSJYS
Malatya'da Kenevir Üretmek İsteyen Çiftçilerin Dikkatine!..