15 Haziran 2012 Cuma, 12:43
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
MALATYA’YA İKİNCİ İŞGEM KURULUYOR
MALATYA’YA İKİNCİ İŞGEM KURULUYOR

MALATYA (İHA) –    Malatya 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlenen törene TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, KSOGEB Temsilcileri, bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı temsilcileri ile müteahhit firma MEDOS temsilcileri katıldılar.

  TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç,   2008 yılında KOSGEB ile Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nın iş birliği çerçevesinde hazırlanan Avrupa Birliği Projesi kapsamında Malatya’ya ikinci bir İŞGEM’in kazandırıldığını anlatarak, “Yer teslimini yapacağız. Malatya için önemli bir gelişme. 3-4 ay önce ilk İŞGEM kurularak faaliyete geçmişti. İkincisini ise TSO ve KOSGEB işbirliği ile kurmanın gururunu yaşıyoruz. İŞGEM’ler, organize sanayi bölgelerine fidan yetiştirme yeri olarak görünen yerlerdir. Burada İŞGEM’in 36 işlik ve 5 bin 830 metrekarelik alan içerisinde faaliyete geçmesi, sanayiye adım atmak isteyen küçük ölçekli firmalarımızın burada yer almaları, ileriye dönük sanayici olmaları bizi sevindiriyor.   Dünya gelinde 4 bin civarında İŞGEM olduğu, ancak Türkiye’de bu sayı yeni yeni 17 civarında” dedi.
 

  2. Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılacak olan İŞGEM için çok güzel bir projenin seçildiğini anlatan Erkoç, “Malatya’da birinci İŞGEM’e de TSO ortak bulunuyoruz. Bir aksilik olmadığı takdirde 1 yıl sonra, yatırım yapmak isteyen sanayicilerimizi burada ağırlamış oluruz. İŞGEM’i8n bölgesel kalkınma içinde büyük katkıları var. İŞGEM’in önemi her geçen gün artıyor. Malatya bu anlamda şanslı bir il. İki tane İŞGEM olacak. Malatya’nı ve bölgenin sanayisinin gelişmesine katkı sunacağız” şeklinde konuştu.

  Malatya7da girişimcilik konusunda bir istek olduğunu, şimdiye kadar 400 kişiye girişimcilik eğitimi verdiklerini ve 100 kişiye daha bu konuda eğitim vereceklerini belirten Erkoç, “Malatya’da bir alt yapı var” dedi.
 

   Bu arada, TSO ve KOSGEB işbirliği ile kurulacak olan İŞGEM’in   5 bin 830 metrekare   kapalı alana   sahip olduğu ve içerisinde 36    adet   işlik bulunacağı kaydedildi.

  Toplam bütçesi yaklaşık 10 milyon TL olan proje de, konferans salonu, toplantı salonu, kütüphane, kafeterya, sergi alanları, depo gibi kullanım alanlarının da bulunduğu belirtildi.

  Projenin işleticisinin Malatya TSO olduğu ve inşaat süresinin ise 12 ay olduğu aktarıldı.
 
    Türkiye’de Malatya, Van, Mersin, Eskişehir, Yozgat, Adana, Mersin, Elazığ, Samsun, Diyarbakır, Zonguldak, İstanbul, Nevşehir, Çorum ve Kütahya illerinde İŞGEM merkezleri bulunuyor.
 

  Malatya’da 2011 yılında TEKEL depolarında faaliyete geçen İŞGEM’de 26   adet   işlik bulunuyor ve bazı konfeksiyon atölyeleri çalışma yürütüyor.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ile KOSGEB işbirliğinde AB Projesi kapsamında yapımına başlanacak olan 10 milyon TL bütçeli İş Geliştirme Merkezi’nin (İŞGEM) inşaatı için yer teslimi müteahhit firmaya yaptırıldı. Proje inşaatı 12 içinde tamamlanacak.
Okuyucu Yorumları
YVN2V
MALATYA’YA İKİNCİ İŞGEM KURULUYOR