05 Eylül 2019 Perşembe, 17:14
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Rüşvet İddiaları Devam Ediyor
Rüşvet İddiaları Devam Ediyor
Son günlerde Malatya gündeminde yer alan Okul aile birlikleri ve bazı okul müdürlerinin servisçi esnaflarından bağış adı altında paralar alındığı iddialarıyla ilgili bir açıklamada Malatya Servis Şoförleri Dayanışma Derneği Başkanı Aziz Apaçık'dan geldi. Apaçık; “Malatya'da hiç bir ilkokul ve ortaokul 'da alınmıyor bağış dahi kabul edilmiyor. Ancak liselerde halen bu dava devam ediyor" dedi. Malatya Servis Şoförleri Dayanışma Derneği Başkanı Aziz Apaçık, bazı okullarda bağış adı altında alınan para iddiaları için dernek binasında, basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu. Apaçık, Malatya'daki bir lisede okul idaresinin, servisçi esnafına inşaat sektörüyle uğraşan bir firmaya okulun borcu var diyerekten 9 bin 500 TL'lik bir senedin devredildiğini ileri sürdü.

"GELSİNLER BELGELERİ İLE KENDİLERİNE SUNAYIM"

'Malatya'daki bir lisede okul idaresinin, inşaat sektörüyle uğraşan bir firmaya okulun borcu var diyerekten 9 bin 500 TL'lik bir senet devredildiğini' söyleyen Apaçık elimizde belgeleri var gelsinler belgeleri sunalım diyerek şu açıklamalarda bulundu; “Bu senet belgeli olarak elimize geçerse önümüzdeki günlerde sizlere sunacağız. Yeşilyurt İlçe Milli Eğitim Müdürünü iki gündür arıyorum bu işin aslı var mı diye. Kendileri tenezzül edip, bize bir dönüş yapmadılar, ilgilenmiyorlar. Her zaman söylediğim bir söz vardı. Alt tabakanın yaptığı şeyleri üst tabaka biliyor ya da bilmiyor. Eğer geçekten bilmiyorsa oda başkanlarının iddialarını basın yoluyla değil, gelir koluna girer, hangi okul kaç para aldığını veya alıp almadığını belgeleriz çıkarız kenara. Sadece basın yoluyla birbirlerimize hitap etmenin bir anlamı yok. Sayın İlçe Milli Eğitim Müdürlerimiz, İl Milli Eğitim Müdürümüz hangisi isterse ben açık ve netim gelsin hangi okulda kaç para aldıklarını açık ve net bir şekilde kendilerine sunarım" dedi.

"YAŞ SINIRI EN BÜYÜK SIKINTIMIZ"

İç işleri bakanlığı tarafından 81 il'e gönderilen genelge ile ilgili değerlendirmede bulunan Apaçık, Yaş sınırını gündeme getirdi. Apaçık; “81 il'e gönderilen genelge de açık ve net bir şekilde öncelikle çocuklarımızın can sağlığı ve güvenliği açısından bir çalışma olacak. Ancak şuan da ülkemizde servis araçlarında yaş sınırı olduğu için servisçi camiası o maddi açığı kapatabilmek için bu kurallara uyma şansları yok. Sayın İçişleri Bakanı genelgedeki yayımlamış olduğu yazılara şöyle bir çalışma yapsa hem çocuklarımızın geleceği için hem esnafımız için. Okulların açılmasına 5 gün var. Türkiye genelindeki servisçi camiasının psikolojisi bozuk. Farklı illerde eylemler var. Bu eylemlerin diğer illerde de olacağı kanaatindeyim. Yaş sınırı ülke genelinde büyük bir külfet. Bu külfet tamamen her tarafa yansıyor. Kaliteli hizmet veremiyoruz. Araçlarda yaş sınırı çözülürse hiç bir genelgeye, denetime gerek yok.  Tabi ki üç beş çürük elma içimizde var. Ama biz yer yüzünün en kıymetli ve en değerli hazineleri taşıyoruz. Bu hazine bizde olduğu içinde biz kurallara uymak zorundayız. Onların can güvenliği bizim için gerçekten çok önemli.  Ancak yaş sınırı olduğu için esnaf arkadaşlarımızın uyacağına inanmıyorum.  Genelge ile çalışma yapılırken de araçlarda ki yüksek maliyeti bir an önce çözmelerini istiyoruz" şeklinde konuştu.

"YASA DIŞI ÇALIŞAN SERVİSLER VAR"

'Malatya'da yasadışı çalışan servisler var, bunu il milli eğitim müdürü imzasıyla yapanlar var' diyerek başka bir iddiada bulunan Apaçık;“Şu anda o görevlerini yerine getiremiyorlar. Bu sene biz yasa dışı çalışan özellikle Milli Eğitim taşımalı yasa dışı çalışan servisler var. Bu İl Milli Eğitim Müdürünün imzasıyla yapılıyor. Biz bu yıl bunun üzerinde kesinlikle duracağız. Okul taşıma yönetmenliğine uygun olmayan hiç bir aracın İl Milli Eğitim ihale taşıma yönetmeliğinde taşıma yapmalarına müsaade etmeyeceğiz" ifadelerinde bulundu.

"MALİYETLER YÜKSEK DİYE SERVİS ÜCRETLERİ YÜKSEK"

Servis ücretlerinin yüksek olmasını maliyetlere bağlayan Apaçık; “ Malatya'da 0-5 km 180 TL. Kendi üzerimize düşünelim. Asgari ücretle geçinen iki tane çocuğunu okula gönderen bir veli, 360 TL ayda ödeme gücü yok. Fiyatlarımız yüksek. Yüksek olmasına rağmen servis camiasını kurtarmıyor. Kurtarmamasının sebebi araçlardaki model şartıdır. Bu sorunun çözülmesi lazım. Maliyetlerin düşmesi lazım. Okullarda dönen meblalar, bizden alındığı gibi bizde bu meblağları sayın velilerden alıyoruz. Velilerimizin gerçek anlamda çocukların maliyetine düşmesi için hem de kaliteli hizmet alabilmesi için lisedeki idarecilerle bu işleri kendi aralarında çözmeleri gerektiğini düşünüyorum. Bir veli çocuğunu vereceği servisçiye bizzat kendisi tahsis etmelidir. Bir okul idarecisini araya aracı olarak koymamalıdır. Türkiye'de her sektörde araya aracı girdiği zaman üretici ve tüketici zarar etmiştir" dedi.

Okuyucu Yorumları
LIBOI
Rüşvet İddiaları Devam Ediyor