24 Haziran 2019 Pazartesi, 14:30
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Sezon Açıldı Ama İş Durgun
Sezon Açıldı Ama İş Durgun
Yaz mevsiminin gelmesi ve düğün sezonun açılması ile birlikte, sezondan istediğini bulamayan çiçekçi esnafları, yeterli iş yapamadıklarından dert yandı.  

Özel günlerin ve sevginin anlamı olan çiçekler, hem özel günlerde, hem de düğün sezonlarında yeteri ölçüde alınmazken, esnafta satış yapamadıklarından dolayı sıkıntı yaşadıklarını dile getiriyor.

"İSTENİLEN DÜZEYDE DEĞİL"

Malatya'da çiçek satışlarının Türkiye'ye sıralamasında geride kaldığını da ifade eden Çiçekçiler, alınan çiçeklerin yoğun olarak gül olduğunun altını çiziyorlar. Sevgiyi simgelediği için çiçekler, özellikle özel günlerde daha çok satıldığı ifade ediliyor. Malatya'da çiçekçilik yapan Serkan Güzel isimli bir esnaf; “Çiçek, her zaman sevgiyi temsil eder. Hatta bayanları çoğu çiçekleri sevmez çiçek alacak duyguya sahip erkeği sever. Malatya halkı genellikle gül almayı tercih ediyor. Buraya zaten gelen müşterilerimiz arasında en çok erkek oluyor. Çiçek alma verme kültürünün normalde giderek artması gerekiyor ama ülkemizde yaşanan ekonomik durum şimdilik buna izin vermiyor. Özel günlerde dahi artmasını beklerken azalma oluyor” dedi.

“HER MEVSİMİN ÇİÇEĞİ FARKLI”

Sektör olarak zor günler geçirdiklerini de aktaran Güzel; “Kış ayarlına oranla işlerimiz iyi ama daha da iyi olabilirdi. Beklediğimiz sezon olarak iyi değil.  Ekonomik olarak zor günler geçirdiğimiz için bu ister istemez bizim sektöre de yansıyor. Düğün sezonu açıldı ama her sezon sektör biraz daha geriye gidiyor. Vatandaş artık düğünlere çiçek veya çelenk bile gönderirken defalarca kafasından hesap yapıyor, maddi imkanlarını kontrol ediyor.  Son birkaç yıldır bu böyle devam ediyor. Çiçeklerimiz genellikle İzmir tarafından geliyor. Çiçeklerin türüne göre değişiyor. Bazıları İzmir, bazıları İstanbul hatta bazı çiçeklerimizi yurt dışından temin ediyoruz. Yaz mevsiminden dolayı çiçek çeşitleri artıyor. Farklı çiçek türleri geliyor. Her mevsimin çiçeği farklı olduğu için çiçekler türlerine talep mevsime göre değişiyor ”

 "HER RENGİN BİR ANLAMI VAR"

Her çiçeğin anlamının farklı olduğuna da değinen Akkuş, “Çiçeklerin dahi özel günü oluyor. Sadece o günler için belirli çiçekler alınır. Mavi gül var mesela. İlahi aşkı sonsuzluğu, sonsuz aşkı temsil eder. Özellikle çiçekteki detaylar oldukça önem teşkil eder ve her detayı atlamadan alınması gerekir. Bu anlamda söz veya kız isteme için gidilecek olan eve elinizde sevdiğiniz bayan için göz kamaştıran bir buket ile gitmek önemlidir. Bu yüzden damat adayları çiçekçiler ile uğraşmamak için günler öncesinden hazırlığa başlar” şeklinde konuştu.

Okuyucu Yorumları
2YP5Y
Sezon Açıldı Ama İş Durgun