29 Mayıs 2019 Çarşamba, 13:10
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Tamircilerin Bayram Umudu!
Tamircilerin Bayram Umudu!

Battalgazi ilçesi Halep caddesi Üzerinde 20 yıldır ayakkabı tamirciliği yaptığını ifade eden Yücel Tokgöz, Ramazan Bayramının yaklaşması ile birlikte işlerde küçük bir artış yaşandığını vurgularken, ondan öncesinde işlerin az olduğunu, sebebinin de piyasada bulunan imitasyon ürünlerden kaynaklandığını belirtti.

Tokgöz, Çin malı ayakkabıların işleri bitiriri duruma getirdiğini ifade ederek şunları söyledi; Çin malları ve imitasyon ürünlerinin piyasaları etkilediğine değinen Deryol, “32 yaşındayım yaklaşık olarak 20 yıldır ayakkabı tamirciliğiyle uğraşmaktayım. İşlerimiz eskisi gibi değil ama bu halimize şükretmemiz gerekiyor. Şimdi naylon ayakkabılar çıktı. Çin mallarının piyasa çıkması zaten başlı başına bir sıkıntı. Vatandaştan kesinlikle imitasyon ve Çin malı ayakkabı almamalarını tavsiye ediyoruz. Çin malı ayakkabılar ucuz olduğu için piyasaları etkiliyor. Bu durumda para kazandığımızı sanıyoruz ama sağlık acısından kendimize zarar verdiğimizin farkında değiliz. Kaliteli ayakkabı giyenlerin sayısı gittikçe azalıyor bu durum çok tamire ihtiyaç duymuyor. Diğer vatandaş ise üç ay beş ay giyiyor tamirat yapma gereği duymuyor çünkü yaptırmak almaktan daha pahalıdır. Birde vatandaş maddi yönden de sıkıntı içerisinde. Her anne baba gibi, anne ve babalar öncelik olarak çocuklarına ayakkabı alıyor. Kendilerinden feragat ediyor. Ayakkabılarında küçük tamir işerli varsa bize getiriyorlar. Bu Bayram arifelerinde daha da artıyor" dedi.

"DÖVİZ ETKİLEDİ"

Artan döviz kurları malzeme fiyatlarını olumsuz yönde etkiledi diyen Tokgöz; “Doların yükselmesi işlerimizin ciddi şekilde azalma olmasına sebep oldu. Bizim kullandığımız malzemelerin çoğu petrol ürünü olduğundan fiyatlarda inanılmaz derecede artış oldu. Malzemelerin bir kısmı ithal olduğu için bize gelişi yüksek örneğin; lastik pençeler, kauçuk pençeler, ithal yapıştırıcılar var. Fiyatı yüzde yüz artan ürün bile bulunmakta. Fiyatı yansıtamıyoruz, yansıttığımız zaman müşteri ayakkabının fiyatının tamir fiyatıyla aynı olduğu söylemekte bizde yansıtmıyoruz. Çünkü yaptırmak ile almak aynı fiyata geliyor. Küçük esnaf çok etkilendi dolardan artık, her sektörde olduğu gibi bizim işimizde eskisi gibi olmuyor. Bizim sektör artık can çekişiyor diye biliriz. Çırak yetişmiyor. Yetişen eleman yok biz son nesiliz bizden sonra ne olacak bilmiyorum. Vatandaştan kaliteli ayakkabı giymesini istiyoruz. Naylon, lastik, merdiven altında imalat edilen ayakkabılar sağlıksız ürünler, körlüğe kadar sebep olmakta her şey ayaktan gelir. Yerli ürünler ve altı kösele ayakkabılar giymeyi tercih etmelerini istiyoruz. Ucuz, merdiven altı seyyar ayakkabıları tercih etmesinler’’ ifadelerinde bulundu.

Kaynak:
 
Okuyucu Yorumları
B81E8
Tamircilerin Bayram Umudu!