06 Aralık 2018 Perşembe, 11:16
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
VOF NE OLACAK?
VOF NE OLACAK?

Malatya’da yılan hikayesine dönen konulardan biri Vagon Onarım Fabrikası… Hakkında birçok alternatif sunulan ve bir türlü sonuca ulaşılamayan fabrika için bir öneri daha sunuldu. Tam 400 muhtarın imzası ile gelen söz konusu öneri, Vagon Onarım Fabrikası’nın (VOF) Kayısı Entegre Tesisi’ne dönüştürülmesi şeklinde oldu.

Malatya’da yılan hikayesine dönen konulardan biri Vagon Onarım Fabrikası… Hakkında birçok alternatif sunulan ve bir türlü sonuca ulaşılamayan fabrika için bir öneri daha sunuldu. Tam 400 muhtarın imzası ile gelen söz konusu öneri, Vagon Onarım Fabrikası’nın (VOF) Kayısı Entegre Tesisi’ne dönüştürülmesi şeklinde oldu.

Cemal Gürsel Mahallesi Muhtarı İmam Yıldız, Vagon Onarım Fabrikası’nın Kayısı Entegre Tesisi’ne dönüştürülmesi gerektiğini ifade etti. Muhtar Yıldız, Vagon Onarım Fabrikası’nın Kayısı Entegre Tesisi’ne dönüştürülmesi için Malatya’da tam 400 muhtarın imzasını aldı. Muhtar İmam Yıldız, şimdi bu 400 tane imza bulunan dilekçeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ulaştırmak için randevu alacağını ifade etti.

Malatya’da 30 yıldan beri atıl vaziyette bekleyen Vagon Onarım Fabrikası’nın Malatya’ya iş ve istihdam sağlayan Kayısı Entegre Tesisi’ne dönüştürülmesi gerektiğini belirten Cemal Gürsel Mahallesi Muhtarı İmam Yıldız, hem milletvekillerinden hem de belediye başkanlarından bu konuya destek vermelerini istedi.

VALİNİN KONUŞMALARINDAN ESİNLENDİ

Malatya’da 5 yıldan beri muhtarlık yapan ve yerel yöneticilerin ve milletvekillerinin kayısıya sahip çıkması gerektiğini belirten Muhtar İmam Yıldız, bu entegre tesisinin 1997 yılında dönemin Malatya Valisi Atilla Vural’ın sözlerinden esinlenerek, kafasında tasarladığını belirtti.

KAYISI ÇAY FİYATINA GİDİYOR

Kayısıya sahip çıkılmasını isteyen Muhtar İmam Yıldız, “1997 benim kayısı üzerine ithalat- ihracat yapan bir firmam vardı. Bir toplantı yapıldı, Sabancı Kültür Sitesi’nde oraya biz davetliydik. Atilla Vural o zaman Malatya Valisiydi. Vali orada bir konuşma yaptı ve ‘Malatya’da benim izlenimim şöyle; ya iki dükkanı bir araya getiriyor, bir fabrika kuruyorlar, bu fabrika değil. Siz yapacaksanız, büyük işletme entegre tesisi yapacaksınız. Kayısı bir yerde girecek, diğer taraftan 40 çeşit malzememe çıkacak. Böyle olacak ki arz talep daha çok olsun’ dedi. Bu orada benim kafamda soru işareti oluşturdu. Sonra da muhtar olduk. Baktık milletvekillerimiz kayısıya sahip çıkmıyor. Malatya’nın yerel yöneticileri ve milletvekilleri kayısı konusunda duyarlı değil. Bugün Karadeniz Bölgesinde belediye başkanı, milletvekili, yöre halkı fındığına sahip çıkıyor. Eğer Malatya’da kayısıya sahip çıkılsaydı, kayısımız bu durumda olmazdı. Kayısı çay fiyatına gidiyor. 1 dolar 7 lira. Ben de dedim ki muhtarlara, ‘Gelin biz bu işe sahip çıkalım. Cumhurbaşkanımız duyarlı bir lider. Vagon Onarım Fabrikası’nın Kayısı Entegre Tesisi haline getirilmesi için dilekçemizi yazalım, biz dilekçeleri Cumhurbaşkanımıza iletelim’ dedim. Muhtarlarımızız çoğu onay veriyor. Bu konuyla ilgili bugüne kadar tam 400 muhtardan imza topladım. 716 muhtar var Malatya’da, 400 tanesinden imza aldık. Ulaşamadığım muhtarlar var, yoksa diğerlerinin de imzalayacağını düşünüyorum. Bu Vagon Onarım Fabrikası’nın kayısısı entegre tesisine dönüştürülmesi için, uğraşıyoruz. Malatya halkı milletvekillerimiz bize yardımcı olsunlar. Biz bu konuyla ilgili topladığımız imzaları ve dilekçemizi Cumhurbaşkanına ulaştırmak istiyoruz” sözlerini kaydetti.

CUMHURBAŞKANINDAN RANDEVU ALACAK

Vagon Onarım Fabrikası’nın Kayısı Entegre Tesisi’ne dönüştürülmesi gerektiğini söyleyen ve bunun için muhtarlardan imza toplayan Muhtar Yıldız, şimdi de randevu almak için Cumhurbaşkanlığının kapısını çalmaya hazırlanıyor.

EĞER YAPILIRSA…

Vagon Onarım Fabrikası Kayısı Entegre Tesisi haline getirilirse, bunun Malatya’ya sağlayacağı kazancın yılda 1 milyar civarında olduğunu belirten Cemal Gürsel Mahallesi Muhtarı İmam Yıldız, “Kayısı Entegre Tesisi’nin Malatya’ya getirisi götürüsü ne olur?’ bunu hesaplayalım. Bizim hesapladığımıza göre Malatya’da yılda 400 bin ton civarında yaş kayısımız oluyor. Bunun fabrikada işlenmesi için 5- 6 bin tane işçi lazım. 12 ay çalışacak işçi lazım. İşsizliğe bir çare. Bir de yüzde yüz Türkiye’de üretilen bir madde. Kayısının bütün geliri yüzde yüz bize geliyor. Paramız gitmiyor. Onun için işsizliğe bir çare. 6 bin tane insanımız çalışır. 15-20 bin aileye ekmek parası çıkar. Çiftçinin çilesi bitecek. Benim tahminim Türkiye’nin kayısısından 1 milyar civarında geliri olacak” ifadelerine yer verdi.

Okuyucu Yorumları
XUM1U
VOF NE OLACAK?