02 Eylül 2019 Pazartesi, 13:31
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Yas-I Matem Etkinlikleri
Yas-I Matem Etkinlikleri
Yas-ı matem oruçları başlarken, Alevi Eşit Yurttaşlık Derneği tarafından matem oruçları sonuna kadar oruç açma ve sohbet etkinlikleri düzenleniyor. Geçtiğimiz günlerde başlayan Yas-ı matem ( Muharrem ayı) vesilesiyle Yeşilyurt ilçesi Paşaköşkü mahallesi, Pazartesi pazarı sokağında faaliyet gösteren Alevi Eşit Yurttaşlık Derneği tarafından Yas oruçları süresince iftar ve sohbet etkinlikleri düzenlenecek.

Dernek Başkanı Cemal Ağdağlı; "Alevi eşit Yurttaşlık Derneği olarak, Yas-ı matem ayı münasebetiyle, derneğimiz her yıl düzenli olarak yapmış olduğu Yas-ı matem ayı orucunu ve sohbetlerini yapmaktadır. Bu nedenle bütün canları sohbetlerimize davet ediyoruz. Canların tutmuş oldukları oruçları, nazları, niyazları, Kerbela şehitlerinin yüzü suyu hürmetine hak katında kabul ve makbul olmasını diler. Gerçeğe hü Mümine Ya hak, ya Muhammed, Ya Ali" dedi. 

Konu ile ilgili bir değerlendirme yapan Alevi din âlimi ve dernek yönetim kurulu üyesi Sadık Gökgöz; " Malatya'daki tüm Alevi canlarımız, Muharrem ayı 31 Ağustos'ta başlamıştır. İlk orucumuzu derneğimizde canlarla birlikte açtık. Bundan sonraki oruçlarımız da yine birlikte açacağız. Kerbela sohbetlerine başladık. Muharrem ayı boyunca her akşam burada etkinliğimiz olacak. Kerbela'yı anlatacağız. İmam Hüseyin ve 72 şühedanın, Kerbela'da şehit edilişini hep birlikte yâd edeceğiz. Bu vesileyle bütün kardeşlerimizi derneğimize davet ediyoruz. Dernek olarak her sene bu etkinlikleri tekrar ediyoruz" Şeklinde konuştu.

Şeyh Hasan Ocağı Pirlerinden ve dernek yöneticilerinden Aydın Gültekin; "Hz Muhammed Mustafa (S.A.V) Has ümmeti olarak onların ciğer paresini, ev hanesini, ehli Beyit'ini zalim Emevi halifeleri tarafından Hunharca katledildiler. Onların acısını, kederini, sıkıntısını paylaşarak, İslam'ın aydınlık yüzünü ortaya çıkarıp Hüseyin'i duruş sergileyeceğiz. Bizlerde dernek olarak İmam Hüseyin'in yasını tutarak, acısını paylaşarak, onu yâd ederek, tüm canlarla burada oruçlarımız açıp, Kerbela şehitleri ile ilgili sohbetlerimizi inşallah gerçekleştireceğiz"

Okuyucu Yorumları
EB4HB
Yas-I Matem Etkinlikleri