02 Ekim 2019 Çarşamba, 15:03
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Yaya Güvenliğinin Bekçisiyiz
Yaya Güvenliğinin Bekçisiyiz

 

2 Ekim'de ülke genelinde yapılan Öncelik yayanın' sloganı kapsamında 'Yaya güvenliğinin bekçisiyiz' etkinliği Malatya'da da gerçekleştirildi. Malatya Sıtmapınarı'nda gerçekleştirilen etkinliğe Malatya Valisi Aydın Baruş, daire müdürleri, esnaf odaları, gazete cemiyetlerinin yanı sıra öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Malatya Valisi Aydın Baruş'un Makam aracının trafik gönüllerinin durdurması ile program start aldı. Makam aracının durması ile birlikte yayalar karşıdan karşıya geçişlerini sağladı. Baruş daha sonra yayalar ile birlikte karşıdan karşıya geçti.

Etkinlik için bir değerlendirme yapan Baruş; "Her yıl, binlerce insanımız trafik kazalarında maalesef kaybediyoruz. Bu kazalarda kaybettiğimiz vatandaşlarımızın bir kısmı da yayalarımız. İç işleri Bakanlığımız, trafik kazalarında yayaların hayatlarını kaybetmelerine dikkati çekmek için 2019 yılını yaya öncelikli trafik yılı ilan etti. Bu çerçevede 'öncelik hayatın, öncelik yayanın' sloganıyla önemli bir kampanya başlattı. Bugünde 2 Ekim'de Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de, 'Yaya güvenliğinin bekçisiyiz' sloganıyla insanımızın, öğrencilerimizin ve yaya güvenliğine dikkat çekmek için böyle bir yürüyüş düzenlendi. Bunu düzenlemenin amacı hem çocuklarımızın, gençlerimizin hem de vatandaşlarımızın, karşıdan karşıya geçerken kullanmalarının dikkatini çekmek, toplumun ve sürücülerimizin bu konuda duyarlılığını arttırmak amacımız" dedi.

94 NOKTADA ETKİNLİK

Etkinliğin il genelinde yapıldığına dikkat çeken Baruş;"Bu amaçla ilimizde de bu kampanya çerçevesinde bugün bu saat itibariyle 55'i okul önünde olmak üzere 94 noktada karşıdan karşıya geçiş gerçekleştiriliyor. İlimizde bin 100 civarında emniyet personelimiz bu organizasyona iştirak ediyor. İç işleri Bakanlığımızın 2019 yılı yaya öncelikli trafik yılı ilan etmesinden itibaren, ilimizde de yayaların trafikte güvenliklerini arttırmak için çalışmalar başlatıldı. Bu çerçevede yaya, okul geçitlerinde dikkat çekmek için yatay işaretleme çerçevesinde yaya ikonu yerleştirmesine başlandı. Büyükşehir belediyemiz bu konuda çalışmaları devam ediyor. Şuana kadar yaya ve okul geçitlerinin yüzde 60'ında bu işaretleme tamamlandı. 9 Ekim'e kadar işaretlemelerin tamamının yollarımız boyanması ve yerleştirilmesi gerçekleştirilmiş olacak. Lütfen, terfik olan yerlerden karşıdan karşıya geçerken yaya geçitlerini kullanalım. Sürücülerimizde şöyle seslenmek istiyorum, kavşak noktalarına geldiğinizde yatay ve dikey işaretlemelerle, yaya geçidi olduğunu belirten ifadelerle karşılaştığınızda lütfen hızınız yavaşlatın. Yine ışıksız kavşaklarda, trafik görevlisi olamayan kavşaklarda yaya geçitlerine yaklaşırken, hızınız asgari düzeye indirin ve yolun sağına, soluna bakın. Eğer bu esnada karşıdan karşıya geçmek isteyen vatandaşımız, öğrencimiz varsa mutlaka aracınızı durdurun ve onların karşıdan karşıya geçmesini bekleyin. Çünkü biz dikkatli olmazsak sürücüler olarak, her yıl şanssız kazalara ve bu kazalarda hayatını kaybeden, yaralanan insanlarımız olur. Bu konuda ki duyarlılığı tüm toplumumuzdan bekliyoruz. Buna dikkat çekmek içinde yıl boyunca bu tür etkinlikler devam edecek" ifadelerinde bulundu.  

Okuyucu Yorumları
WTLZT
Yaya Güvenliğinin Bekçisiyiz