06 Aralık 2018 Perşembe, 11:12
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
YENİ ADLİYE BİNASI ŞART
YENİ ADLİYE BİNASI ŞART

Ak Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya Baro Başkanı Enver Han'ı ziyaret etti. Ziyarette ana gündem maddesi Malatya'nın yeni adliye binasına duyduğu ihtiyaç oldu.

Ak Parti MKYK Üyesi ve Malatya  Milletvekili Öznur Çalık, Malatya Baro Başkanı Enver Han’ı ziyaret etti. Ziyarette ana gündem maddesi Malatya’nın yeni adliye binasına duyduğu ihtiyaç oldu.

Ak Parti MKYK Üyesi ve Malatya  Milletvekili Öznur Çalık, Malatya Baro Başkanı Enver Han’ı ziyaret etti. Ziyarette ilk sözü alan Baro başkanı Enver Han, Malatya’ya  yeni bir adliye binasının yapılmasının şart olduğunu söyledi.

“YAKLAŞIK 5 YILDIR BU SORUNU ÇÖZEMEDİK”

Baro Başkanı Enver Han,”Malatya barosu 3. dönem baro başkanlığını şahsıma tevdi ettiler. görevimiz hukukun üstünlüğüne dayanarak, insan haklarına önem vererek yürütüyoruz. Öznur hanımında bakanlığını yıllarca bekledik. İnşallah bundan sonra ki süreçlerde nasip olur. Bir şeyin eksik kaldığına inanıyorum . Malatya adliyesinin sözünü Öznur hanımdan almak istiyorum. Hakikaten hukukun üstünlüğüne yaraşmayan bir adliye binasında hizmet veriyoruz. Yaklaşık 5 yıldır bu sorunu çözemedik. Çözümsüz bir halde. inşallah ben yerel seçimlerden önce yeni adliye binasının temelinin atılmasını yeni adliye binasının Malatya kazandırılmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“BU ADLİYE BİNASI MALATYA’YA YAKIŞMIYOR”

Ardından konuşan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar,”Malatya baro başkanımız 3. dönemde de çok yoğun bir şekilde çalışıyor. Malatya için bizimde adliye noktasında gayretlerimiz oldu. Bizim beylerderesi ve Yeşiltepe’de ki yerle ilgili çalışmalar devam ediyor. Adliyenin asansörüne 4-5 kişi bindik maalesef diğer arkadaşlarımız yürüyerek merdivenleri çıktılar. Bu adliye binası Malatya’ya yakışmıyor. İnşallah adliye binasını ileriki süreçte Malatya’ya kazandırırız” şeklinde konuştu.

“YENİ ADLİYE BİNASI ŞART”

Ak Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık,  Türkiye Cumhuriyeti bir hukuku devletidir. Adalet duygusunu asla sarsmadan haklının haklı olduğu bir Türkiye için 2002 yılından  beri çok büyük çaba sarf ediyoruz. Çok kıymetli Baro Başkanımız üç dönemden beri, Baro Başkanlığı yapıyor. İnsan hak ve özgürlüklerinden ayrılmadan,  hukuktan adaletten ayrılmadan, Baro Başkanlığını yapmak çok önemli. Baro Başkanımızın da bu ifadeleri kullanması çok önemli. Biraz önce Baro Başkanımız Enver Han adliye binamızın olması gerektiğini söyledi. Evet yeni adliye binasının olması gerekir. Bunu herhalde bu süreç içerisinde ilk söyleyen kişiyim.Avukatlarımızdan, hakimlerimizden, burada görev yapan savcılarımızdan önce gelip burayı görüp; bir odayı iki hakimin  paylaştığını görünce Malatya’ya yeni bir adliye binası gerekir hatta; “Bunun  yanına revize edelim, restore edelim, devam ettirelim” diyen arkadaşlarım oldu. Biz  Malatya’da adliyenin yerinin çok merkezi olmasına rağmen; mekanın çok küçük olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

“Malatya’nın acilen adliye binasına duyduğu ihtiyaç çok net bir şekilde ortada” diyen çalık sözlerini şöyle sürdürdü:

“SÜREÇ SIKINTILI İŞLEDİ”

Fakat süreç sıkıntılı işledi. Yerle ilgili, bulduğumuz yerle ilgili maalesef istişareler neticesinde tek bir yere karar veremedik. İtilaflar oldu; yer konusu karara bağlanamadığı için bu güne kadar maalesef adliye binasına yetişmekte sıkıntı yaşadık. Şimdi karar verilen yeri Adalet Bakanımız Abdülhamit Gül ile konuştuğumuzda  bakanlığın yatırım planına alıyoruz. “2018 olmasa da 2019 yatırım programına dahil edelim” dendi. Türkiye üzerinde oynanan oyunların hepsinin farkındayız. Bir çok darbe ile karşı karşıya kaldık. Şimdi bir ekonomik darbe var. Şimdi bu ekonomik darbeyi püskürtmek için hep birlikte mücadele ediyoruz. Bu ekonomik darbe sebebiyle tasarruf tedbirlerimizin tüm Türkiye’de  yeni başlayacak yatırırımlar için uygulandığını bilmemiz gerekiyor. Bu vesileyle adliye binamızla ilgili birazcık zamana ihtiyacımız olabilir. Adalet Bakan Yardımcımız Selahaddin  Menteş ve yargı mensubu arkadaşlarımız Malatya’daydı. Onlarla bir aradayken en önemli gündem maddemiz adliye binası oldu. Adliyemizle ilgili projeler ve  yerle ilgili görüşmeler hazır. İnşallah  bakanımızın destekleriyle Malatya’ya bir adliye binası kazandıracağız”

Okuyucu Yorumları
PNFTM
YENİ ADLİYE BİNASI ŞART