31 Ekim 2018 Çarşamba, 12:49
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Yıldırım’dan eğitim fakültesi yorumu
Yıldırım’dan eğitim fakültesi yorumu
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un “Eğitim fakültelerinde az sayıda öğrenci mezun etmeliyiz” açıklamasını değerlendiren Eğitim-Bir-Sen Malatya Şube Başkanı Kerem Yıldırım, bunun doğru bir karar olacağını dile getirdi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un “12 Eylül’den beri öğretmen yetiştirme sistemi köklü bir değişikliğe uğramamış. Öğretmenin geldiği kaynağı düzenlemeliyiz. Eğitim fakültelerini tercih eden öğrencilerin daha yüksek puanlarla girmesi için birtakım düzenlemeler yapmalıyız. Çıtayı yükseltip, az sayıda öğrenci mezun etmeliyiz. Şu anda 40 binin üzerinde öğrenci mezun oluyor. Daha az sayıda öğrenciyle eğitimde istihdamı iyileştirmek mümkün” sözlerini değerlendiren Eğitim-Bir-Sen Malatya Şube Başkanı Kerem Yıldırım, BUSABAH gazetesine konuştu.

FAKÜLTELER 100 BİN MEZUN VERİYOR

Öğrencilere burslu teşvikin getirilmesi gerektiğini belirten Başkan Yıldırım, “Birincisi eğitim fakültelerini bitiren gereğinden fazla mezun var. Atanacak öğretmen sayısı 20 binse eğitim fakülteleri 100 bin mezun veriyor. Eğitim fakültelerine alınacak öğrenci sayısını düşürmek lazım. Bunu yaparken de eğitim fakültelerine girecek öğrencilere burs teşviki veriliyordu ve öğrenciler çok yüksek puanla bu okullara giriyorlardı. Tekrar öğrencilere burs teşviki verilmeli. Öğrenci sayısı düşürülmeli ve öğrencilerin eğitim fakültelerine yüksek puanla girişleri sağlanmalı. Burs teşviki verilirse daha çok öğrenci tercih edecek ve en yüksek puandan başlanarak öğrenci alımı yapılacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı bu kararı almakla kesinlikle doğru bir şey yaptı” ifadelerini kullandı.

BAKANLIĞIN BİRÇOK PROJESİ VAR

2023 Vizyon Projesi’nin açıklandığını hatırlatan Başkan Yıldırım, “Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığının yine birçok projesi var. 2023 Vizyon Projesi açıklandı. Bu projede dikkatimi çeken bir cümle vardı. Bu cümlede sanki eğitim çalışanlarının esnek çalışmaları söz konusu. Sanki sözleşmeli öğretmenliğe kayılacakmış gibi bir açıklama vardı. Bu çok tehlikeli olur. Çalışanların 657 güvencesini esnetecek veya ortadan kaldıracak herhangi bir çalışma kesinlikle eğitim camiasına, eğitim çalışanlarına hiçbir katkısı olmayacaktır. Tam tersi büyük bir tedirginlik ortaya koyacaktır. Bu anlamda Bakanlığın dikkatli olması gerektiği kanaatindeyim” diye konuştu.

BÜTÜN YAPILANLAR BOŞA GİDER

Başkan Yıldırım, eğitimcinin moralinin yüksek tutulması gerektiğini dile getirerek, “Milli Eğitim Bakanımız özel sektörden geldiği için özel sektör mantığıyla bakıyor. Tamam bakabilir. Ama çalışma güvencesiyle ile ilgili konuya bakmamalıdır. Böyle bakarsa bütün yapılanlar boşa gider. Eğitimcinin morali bozulduğu zaman hangi sitem olursa olsun verim alınamaz. Eğitimcinin moral ve motivasyonu bozulduğu zaman sistem kötü de olsa verim iyi olur” şeklinde konuştu.

Okuyucu Yorumları
URJXR
Yıldırım’dan eğitim fakültesi yorumu