Malatya Havadis

Arslantepe’de gözler Temmuz’a çevrildi

UNESCO DÜNYA MİRASI GEÇİCİ LİSTESİNDE BULUNAN ARSLANTEPE HÖYÜĞÜ İÇİN HAZIRLANAN RAPOR, UNESCO’YA GÖNDERİLEREK, UNESCO DÜNYA MİRASI KALICI LİSTESİ’NE ALINMASI İÇİN BAŞVURU YAPILMIŞTI.

Arslantepe’de gözler Temmuz’a çevrildi
45 views
30 Mart 2021 - 12:00

Malatya Arslantepe Höyüğü’nün kaderi 16-31 Temmuz 2021 tarihleri arasında belli olacak.

Battalgazi İlçesi Orduzu Mahallesi’nde bulunan ve dip derinliği Milattan Önce (M.Ö) 5000’li yıllara dayanan Arslantepe Höyüğü, 2014 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde bulunuyor.

İlk medeniyetin görüldüğü Arslantepe Höyüğü’nün kaderi 16-31 Temmuz 2021 tarihleri arasında belli olacak. UNESCO Dünya Miras Komitesi bu tarihlerde online toplanacak. Bu toplantıda Arslantepe Höyüğü dosyasının karara bağlanması bekleniyor.

Açık Hava Müzesi olarak da hizmet veriyor.

İtalya Roma Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ile Malatya Müze Müdürlüğü iş birliğiyle her yıl yaz döneminde başlayıp sonbahara kadar süren kazıların devam ettiği Arslantepe Höyüğü, Açık Hava Müzesi olarak da tarih severlere hizmet veriyor.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde bulunan Arslantepe Höyüğü için hazırlanan rapor, UNESCO’ya gönderilerek, UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne alınması için başvuru yapılmıştı. Arslantepe Höyüğü’nün, 16-31 Temmuz 2021 tarihleri arasında düzenlenecek toplantıda, UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesine alınması bekleniyor.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.